Ka loomad tripivad – inimene pole ainus liik, kes psühhedeelikume kasutab

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. veebruar 2020 kell 19:08Foto: kahpi.net

Loomariigis on psühhedeelsete taimede kasutamine üsna levinud. Arvatakse, et enamasti otsivad loomad sedalaadi stimulatsiooni lihtsalt igavusest – samal moel nagu inimesed. Kuid selle taga võib olla ka midagi enamat. Muutunud teadvuse seisundi otsimine on instinktiivne. Lapsed keerutavad ennast, kuni pea hakkab ringi käima, täiskasvanud kasutavad selleks erinevaid mõnuaineid. Ning inimesed ei ole ainus liik, kes selliseid kogemusi otsib.

 

Teadlased Jane Goodall ja Marc Bekoff kirjeldasid 2006. aastal Hispaanias šimpansite varjupaika külastades juhtumit, kus šimpans nimega Marco tantsis äikesetormide ajal nii ennastunustavalt, et näis justkui transiseisundis olevat. Goodall on varem näinud sellist käitumist ka teiste (enamasti meessoost) šimpansite puhul koskede juures. Tantsimine, mis on efektiivne meetod teadvuse seisundi muutmiseks, võib olla aga pikem tee.

2006. aastal kajastati juhtumit, kus kokkerspanjel nimega Lady armastas viita kahtlaselt kaua aega oma kodu tagaaias tiigi lähedal. Omaniku kirjelduse kohaselt hulkus ta segaduses näivana ja klaasistunud silmadega ringi. Ühel päeval naasis koer koju ning näis, nagu ta tahaks oksendada, kuid selle asemel kukkus tema suust välja kärnkonn. Kärnkonn kuulus liiki, mille nahal on kahte tüüpi psühhoaktiivse toimega trüptamiine – samu aineid, mida sisaldavad psühhoaktiivsed seened.

Ning see on kõigest algus. Kuhu iganes teadlased vaatavad, leiavad nad loomi, kellele meeldib “pidutseda“. Orhideenektarist end kivisse tõmmanud mesilased, maagilisi seeni alla kugistavad kitsed, marihuaanaseemneid järavad linnud, oopiumisõltlastest rotid, hiired, sisalikud, kärbsed, ämblikud ja prussakad, ning tagatipuks elevandid, kes armastavad millest iganes endal londi umbe tõmmata.

Enamasti otsivad nad selleks fermenteerunud puuvilju, kuid on

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt