Hasartmängud on internetti üle kolinud  

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. november 2022 kell 18:29



Online hasartmängude mängimine on üle maailma väga suures kasvutrendis ja seda peetakse üheks kõige aktiivsema käibekasvuga veebis pakutavaks meelelahutuseks. Hämmastava tõusu ja hasartmängu populaarsuse taga on veebis hasartmängukorraldajate plahvatuslik kasv, millele aitab kaasa mobiilsete seadmete aktiivsem kasutamine, sissetulekute suurenemine ja interneti levik. Paljudes riikides on seadusandluse leevendamisega kaasnenud hasartmängudesse ja spordiennustusse kultuuriliselt ja ühiskondlikult toetavam suhtumine.   

 

Väga mitmed netikasiinode operaatorid on otsustanud Euroopa Liidu piires tegutsemiseks taotleda vastavat tegevusluba just Eesti Maksu – ja Tolliametist. Hetkel on amet väljastanud kehtiva tegevusloa 26 internetis õnnemängukorraldajale, kuid kokku pakuvad need ettevõtted erinevaid teenuseid pea 120 erineva veebilehe kaudu. 

 

Eestis on tegevusloa saanud kümned operaatorid 

Eesti Online Kasiino tegevus on seaduslikul tasandil rangelt reguleeritud ja allub riiklikule järelevalvele. Veebikasiinod muutusid Eestis seaduslikuks 2010. aastal ning peamiselt reguleerivad hasartmängu korraldajate tegevust hasartmänguseadus ja hasartmängumaksu seadus. Siiski paistab Eesti oma paljude väljastatud tegevuslubade hulgas Euroopa Liidus positiivselt silma. Turuosalised nimetavad Eesti eelistena kiiret menetlusaega, mõistliku bürokraatiat ja madalat riigilõivu.  

Päris iga ettevõte ja isik siiski hasartmängukorraldajaks ei sobi ja lisaks erinevatele vastavusnõuetele peavad ka ettevõtte omanikud ja juhatuse liikmed olema laitmatu tausta ja tegevusajalooga. Õnnemängu, totot ehk spordiennustust ja osavusmänge võib korraldada ainult selline usaldusväärne juriidiline isik, kellel on olemas hasartmängu korraldamise luba ja hasartmängu korraldamise korraldusluba. 

 

Hasartmängumaksuga toetatakse kultuuri ja sporti 

Eestis on võrreldes 2021. aastaga sellel aastal hasartmängudest laekunud tulu kasvanud rohkem kui 90%. Eelmise aasta esimese kuue kuu keskmine hasartmängudelt tasutav maksulaekumine ligikaudu 2 miljonit eurot kuus. Aasta teisest poolest pööras see stabiilsele kasvule ning on 2022. aastal läbivalt olnud ligikaudu 4 miljonit eurot kuus. Prognoositakse, et kasv ei ole veel peatunud ja näitab peagi veelgi suunda ülespoole. 

Kaughasartmängudest ehk veebis korraldatavatest mängudest laekuvate maksude osakaal on sellest 25%, mis on teiste maailma riikidega võrreldes suhteliselt madal. Paljudes riikides eelistab juba enam kui 60% mängijatest pigem õnnemänge mängida ja spordis panuseid teha interneti vahendusel.  

Eestis toetatakse hasartmängudest laekuvate maksudega kultuuri, spordivaldkonda ja erinevaid sotsiaalseid projekte nii strateegiliseks partnerluseks kui väikeettevõtluseks, mis tegelevad meditsiini, sotsiaalhoolekande, eakate ja erivajadustega inimestega. Mida rohkem laekub hasartmängudelt makse, seda enam saavad nimetatud valdkonnad riigieelarvest lisavahendeid. 

 

Foto: DEAR / Unsplash 

 

Enamik Euroopa riike soosib online kasiinode tegevust  

Online hasartmängukorraldajate paradiisideks on Euroopas heas mõttes Malta ja Gibraltar, kust paljud operaatorid eelistavad endale litsentse taotlema minna. Ilmselt on väikesed riigid oluliselt rohkem motiveeritud oma litsenseerimissüsteemide ja protsesside lihtsustamisest, et koguda riigieelarvesse võimalikult palju maksutulu 

Veel mõnikümmend aastat tagasi oldi paljudes riikides hasartmängude osas pigem negatiivsed ja tõrjuvad. Seoses interneti levikuga saadi peagi aru, et igal riigil on mõistlik enda kodanike poolt hasartmängudele kulutatavatelt summadelt koguda maksud pigem kohalikku eelarvesse, selle asemel, et lõputult võidelda ülepiiriliste pakkumiste keelustamisega. Vaatamata erinevatele piirangutele leidsid mängijad ikka võimalusi kuskil veebikasiinos panustamiseks ja riiklikul tasandil on internetis olulisemaidki probleeme, mida jälgida ja takistada. 

Euroopa Liidus on jäänud veel kaks monopoolset riiki – Soome ja Norra – kus teistele hasartmängude või spordiennustusi vahendatavatele operaatoritele tegevuslubasid ei väljastata ja teenuseid pakuvad ainult riiklikud ettevõtted. Soomes näiteks põhjendatakse jäika suhtumist sellega, et niimoodi on riigil parem võimalus kontrolli all hoida vastutustundlikku hasartmängu korraldamist ja mängimist. 

 

Hasartmängude maine on paranemas 

Online kasiinode populaarsusele aitab kaasa aina enam kasvav sotsiaalne ja kultuuriline heakskiit, interneti levik ja mobiilsete seadmete kasutamisaktiivsus. Eestis on veebis õnnemängude korraldamine lubatud Maksu – ja Tolliameti poolt väljastatud tegevusloa alusel. Lisaks online kasiinode panusele maksavad ka maapealsed kasiinod riigieelarvesse olulise osa hasartmängumaksudest, millega toetatakse kultuuri, sporti ja sotsiaalsektorit.  

 

Toimetas sisuturundus

 


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt