Ritriit Lõuna-Indias – kevadine keha suurpuhastus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2018 kell 19:08Jaanuarikuu lõpu pimeduses ja raskuses tundub kevad praegu kosmiliselt kaugel. Kaugele seljataha on jäänud ka jõulud, piparkoogid, aastalõpu pidustused, ja see mõni ekstra toidupala mis krõbekülmal hooajal peomeeleolus suhu sai topitud tundub naha all praegusel maa ja vee elemendist domineerival hilistalvisel/varakevadisel hooajal mõjuvat kui ekstra raskuspomm. Ajurveeda järgi tunnevad need, kelle keha domineerivaks doshaks on Kapha, mis koosneb vee ja maa elementidest, seda raskust ja letargilisust lausa mitmekordselt. Talvelt kevadele üleminek on looduses üks suurimaid kontraste ja nii on ka ajurveeda vaatepunktist inimkeha ümberhäälestamine ja kehas toimuv muudatus sel üleminekul suur. Seepärast peaks aegsasti hooajale iseloomulikku aeglast ainevahetust hakkama ”talveunest äratama”, et kehal oleks võimalus vabaneda talvistest kogunenud jääkainetest ja toksiinidest.

 

Hea viis hooaegade vahetumiseks ümberhäälestumiseks koduste vahenditega on igapäevased hingamisharjutused ning kevade hakul ka joogivee tarbimise suurendamine. Kuna ajurveda soovitused on alati dosha tüübist lähtuvad ja individuaalsed, siis on ka täpse vee koguse ja selle tarbimisviisi kohta indiviiditi väga erinevad soovitused. Toksiinid mis on kehasse kinni jäänud ja mille vabastamisega me enam iseseisvalt toime ei tule, blokeerivad kudede ja rakkude tööd ning esimesed märgid kevadeti sellest ongi allergiad, aeglane ainevahetus, kevadväsimus, külmetushaigused, rusutuse ja raskuse tunne.

Kui meisse on ladestunud aastaid või aastakümneid vanu seedimata emotsioone, toitude jääke, naha kaudu sisenenud kemikaale jne., ei toimi maks ning neerud ammu enam nii nagu nad peaksid ja toidu, rutiinide, vee ja hingamisega seda niisama lihtsalt ei muuda. Ainus efektiivne viis kudesid ja rakkude tööd takistavat saasta kehast väljutada on ajurveeda arsti ja terapeudi abiga. Ajurveedas kasutatakse toksiinide agressiivseks ja efektiivseks väljutamiseks panchakarma teraapiaid, mida tavaliselt soovitatakse pikema kuurina (10-, 14-, 21 päeva) stressivabas keskkonnas, eemal argimürast, spetsiaalse kohandatud vegetaarse toidumenüüga, ja kindlasti arsti järelvalve all.

Hästi mõjub selline puhastumine aastaaegade vaheldudes ning ideaalselt sobib just talve üleminekul kevadeks. Paljud põhjamaalased käivad Keralas, ajurveeda sünnipaigas, nautimas selliseid ritriite. Eelmise aasta varakevadel said sellest võimalusest osa ka eestimaalased ja nii mõnigi rahulolev terviseturgutaja on ka selle aasta märtsikuus taas Kovalami lõõgastuma ja puhkama minemas. ”Kui korra proovid ja koged seda kerguse tunnet on raske tagasi mitte tulla”, sõnab Kristina, kes juba pooleteise kuu pärast taaskord minemas Kerala idüllilisse Kovalami kalurikülla ajurveeda ritriidile.

Mida ajurveeda ritriit endast kujutab?

Päevas kahe tunni jooksul tehtavad lugematud erinevat liiki massaažid personaalsetele probleemidele rõhku panevate arsti näpunäidetel tehtud õlisegudega, piima- ja kurkumivannid, ürdipulbritega kehahõõrumised, keha aurutamised, neempuu mähised ja kohapealse arsti antud loodusravimite kokteilid on võimsa väega. Teraapiatega väljapääsuks ettevalmistatud suuremad toksiinide laadungid aetakse ürdighee (raviüritidega selitatud või) manustamise abil arsti valvsa pilgu all kehast välja ja umbes viiendast puhkuse ja puhastumise päevast alates nauditakse hommikujoogat, India eksootikat ja troopika ilu juba nii füüsiliselt kui psühhiliselt kergema koormaga. Möödunud kevadel Keralas esmakordselt ajurveedaga tutvust teinud Terje tunnistab, et võrreldes tavaliselt puhkuselt tulnuna jätkus seda energiat ja särtsu ajurveeda ritriidilt naastes seekord kordades kauemaks.

Tõsi ta on, panchakarma ei ole pelgalt detox. See on puhastumine raku tasandil ja sellist uuestisünni tunnet mida ritriidil käies saab ei olegi millegagi võrrelda. Ka teaduslikult on tõestatud et panchakarma teraapiad viivad keha rahu staadiumisse kus seedetegevus aeglustub ja korrastuvad ajulained. Vaid nii sügavasse rahu seisundisse viiduna saab keha ka lisaks sooltes olevatele toksiinidele hakata väljutama neidki mis on kudedesse ladestunud ja seeläbi ennast tervendama asuda. Ajurveeda printsiibid on veidi süvenedes tegelikult lihtsad ja tervistavad võimalused ääretult laiad. Lisaks kergemini ravile alluvatele muredele on tõsiselt ettekirjutusi järgides abi ja leevendust saadud pikeamaaegsel ajurveeda kliinikutes viibimisel ka raskemate kasvajate ja autoimmuunhaiguste korral.

Selline kevadine keha puhastamine ja tervise turgutamine troopilises kliimas on ka imeline puhkusereisi võimalus, sest täispaketis on kõigele mõeldud ja ära jääb tavaliselt reisimisel tekkiv pabin, et kas kõik ikka sujub plaanipäraselt. Ainsateks ”ülesanneteks” ritriidil jäävadki nõnda vaid lõõgastumine ja olemise nautimine.

 

Allikad ja lisalugemist: KonTiki, OHLIKerala turismiinfo,

Uuri lisaks: Juba märtsi alguses toimuvale ritriidile Lõuna- Indias saab pikast ja pimedast talvest end turgutama pageda koostöös ajurveeda praktiku Helen Raudi ja reisibürooga Kon Tiki www.kontiki.ee.

Fotod: erakogu

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt