Mida saab India ülejäänud maailmale hea elu kohta õpetada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. november 2013 kell 12:40Taj-mahal-india-taj-mahal-720x1280Indiat on mõnedes traditsioonilistes tekstides nimetatud maailma esimeseks ja ülimaks kultuuriks (Sa Prathama Sanskrati Vishvavara). Tänase päevani on see Lõuna-Aasia maa iidse tarkuse allikas keha ja vaimu tervise ning vaimsuse vallas. Nende tarkus on viimase sajandi jooksul järjekindlalt tunginud ka teistesse maailma osadesse.

 

India iidsest filosoofiast pärinev kontseptsioon – teadvelolek kui fookustatud ja teadlik hetkes viibimise praktika – saab läänemaailmas aina enam tähelepanu. Jooga ja meditatsiooni sõnavara kinnistub aina enam meie igapäevasesse kõnesse ning jooga ja meditatsioon saavad aina suurema hulga inimeste igapäevaelu lahutamatuks osaks.

India kultuuri levimine on teinud sellest riigist kõige kiiremini kasvava turismisektoriga riik, kuna miljonid inimesed kogunevad sinna kõrge rahvastikutihedusega piirkonda sisemist rahu otsima. Siin on 10 põhjust, miks peaksime võtma Indiast eeskuju selle osas, kuidas hästi elada.

 

Jooga

India on jooga sünnimaa. Jooga (sanskriti keeles „püha ühendus“) on India kõige populaarsem ekspordiartikkel, mida on sajandeid edasi antud gurult õpilasele. Traditsiooniliselt on selle harrastamise eesmärgiks vaigistada mõtteid, et inimene saaks saavutada vabanemise ja valgustatuse. Lisaks vaimsetele eesmärkidele on sellel laialdane kasulik mõju vaimsele ja füüsilisele tervisele, alates ärevuse, selja- ja kaelavalude vähendamisest kuni paranenud seksuaalfunktsioonini.

meditation

 

Ajurveeda

See iidne India tarkus vaatleb tervist holistilisest terviklikkuse perspektiivist. Ajurveeda on loodud kaht põhimõtet silmas pidades:

1) vaim ja keha on lahutamatult omavahel seotud;

2) mõistusel on kõige suurem võim tervendada ja muuta keha.

See India „elu teadus“ on juba sajandeid kasutanud looduslikke ravimeid suure hulga kehaliste vaevuste raviks ning moodne teadus alles hakkab seda mõistma. Ajurveeda ennetab ja ravib haigusi toitumise ja elustiili muudatuste kaudu, aidates inimestel saavutada optimaalset tervist ja heaolu.

 

Taimetoitlus

India elanikkonnast on hinnanguliselt 80% hinduistid ning traditsiooniline hinduistlik toitumine on taimetoitlus. Vanaindia eepos “Mahābhārata“ seostab taimetoitlust puhtuse, headuse ja valgustatusega. Joogaõpetaja B. K. S. Iyengar on kirjutanud, et jooga harrastaja peab olema taimetoitlane selleks, et saavutada suunatud vaimne areng. Lisaks on taimetoitlusega seotud mitmed tervislikud omadused nagu pikaealisus, madalam diabeedi ja südamehaiguste risk ning madalam vererõhk.

indian-food

 

Perekondlikud väärtused

India kultuuris on perekond esile tõstetud kui esmane sotsiaalne üksus. Perekonnad on sageli suured ning tagavad tugeva sotsiaalse tugivõrgustiku ning ühiskondlikud sidemed, mida peetakse pikaealisuse võtmeteguriks. India perekonnad elavad sageli koos mitut generatsiooni koondavates perekondlikes üksustes. Sugulussidemete kaudu ollakse seotud väga paljude inimestega ja kuhu iganes inimene läheb, on tal võimalik eest leida sugulasi, kellelt saada moraalset ja praktilist tuge.

 

Vürtsid

Indias kasutatakse toidu valmistamisel palju vürtse, mis aitavad haigusi ennetada ja eluiga pikendada. Näiteks kurkum, mida on ka India ja Hiina traditsioonilises meditsiinis pikka aega kasutatud. Ning selleks on põhjust – kurkumil on põletiku-, vähi-, seeninfektsioonide ja bakterite vastane toime. Ning selle abil saab maitsva ja ilusa värviga karri.

 

Tervishoiusüsteem

Kuigi India tervishoiusüsteemi on sageli kritiseeritud ning see on ilmselgelt ülekoormatud suure rahvastikutiheduse tõttu, on mõningatel India tervishoiuinstitutsioonidel õnnestunud luua toimiv mudel kvaliteetsest tervishoiust madalate kuludega. Hiljuti kirjutati portaalis Harvard Business Review blog, et USA haiglatel oleks kasulik järgida India arstide ja haiglate eeskuju, kes ravivad erinevaid probleeme alates silma-, südame- ja neeruhaigustest kuni ortopeedia ja vähini eelarvega, mis moodustab napilt 5–10% USA tervishoiukulutustest ning vastab siiski rahvusvahelistele standarditele. Madalad kulud ei tähenda madalat kvaliteeti: kuna 60–70% tervishoiukuludest tuleb patsientide enda taskust, siis on Inda haiglad pidanud vähendama kulusid, kuid parandama ravikvaliteeti.

 

Värviline elu

Igal aastal tähistatakse kevade saabumist hinduistliku värvide festivaliga Holi, mis juhatab uue hooaja sisse laulmise, tantsimise ja kirgaste värvidega. Paljusid Indiat külastavaid inimesi kütkestavad kõikjal siravad erksad ja kaunid värvid. Suurel osal neist on hinduistlikes tavades ja kultuuris sümboolne tähendus ning värviteraapia ekspertide sõnul võib neil olla positiivne mõju tervisele.

Holi-fastival6

 

Kaastundlikkus

India kultuur väärtustab kaastundlikkust. See on traditsiooniline India väärtus, mis on keskne ka budismis, milles kaastundlikkuse filosoofiat tasakaalustab elutarkus. India tänapäevases kultuuris on ka usk karma mõistesse. Karma seaduste kohaselt on igal teol tagajärg ja iga inimene lõikab seda, mida külvab. Jooga traditsioonides on karma jooga isetu teenimise ja tegude tee, mis viib vabanemisele. “Kui saad isetuks, oled vaba ka sidemetest,“ selgitab Swami Rama, öeldes, et on võimalik saavutada vabadus nii karma seadustest kui ka vaimsest segadusest.

 

Hingamine

Hindud teavad, et õige hingamine on hea tervise jaoks hädavajalik. See on kriitiline aspekt tervise juures, mida lääne kultuur tihti tähele panemata jätab, keskendudes ennetavas tervishoius rohkem toidu ja toitumise mõjudele.

Tuhandeid aastaid on pranayama praktikat kasutatud meetodina, mille abil hingamisharjutuste kaudu vähendada stressi ning tervendada keha ja vaimu. Kundalini joogas peetakse hingamist inimese ühenduseks sisemise jumalikkusega ning hingamisharjutusi kasutatakse selleks, et saada sügavamat kontakti meie enda alujõuga.

 

Muusika

Indias hinnatakse muusika jõudu. Seal on loonud maailma parimat muusikat, mis on mõjutanud miljonite inimeste elu. Indias on muusikal sageli vaimne eesmärk. Pühendunud laulmist, mida teatakse ka kirtani nime all, peetakse ravivaks praktikaks. Kui tuntud India guru Paramhansa Yogananda viis kirtani’t läbi Carnegie Hallis New Yorgis aastal 1926, oli sellel publikule suur mõju. Guru ise kirjutas hiljem selle kohta: “Tund ja 25 minutit laulis terve tuhandetest häältest koosnev publik jumalikus õnneliku ülistamise atmosfääris. Järgmisel päeval tunnistasid paljud mehed ja naised, et olid kogenud Jumalat ning keha, vaimu ja hinge tervenemist selle püha laulmise läbi.“

 

Meeldejäävad mälestusmärgid

Hindud teavad, kuidas luua mälestusmärke. Taj Mahal ehitati aastatel 1632–1653 valitseja Shah Jahani käsul selleks, et mälestada tema lemmiknaist Mumtaz Mahali.

Taj-mahal-india-taj-mahal-720x1280

 

Sisemine tarkus

Indias väärtustatakse sisemist tarkust. India vaimsus on võrsunud Veedade õpetustest, iidsest jooga filosoofiast ning hinduistlikest ja budistlikest varajastest tekstidest. See rõhutab sissepoole vaatamises leiduvat tõde. India uskumuste kohaselt on võimaik leida jumalikkust enda sisemise jumalusega kokkupuudet leides.

See sissepoole vaatamise filosoofia on loomas radikaalset muudatust ka lääne kultuuris. Inimeste orientatsioon elus ja vaimsuses on sarnane joogidele, isegi siis, kui nad ei harrasta joogat. Nende lähenemine vaimsusele on sissepoole vaatamine ning nende suhe universumisse ja sisemise ühenduse arendamine on midagi neist suuremat: inimesed võtavad ise vastutuse oma vaimse elu eest.

 

Allikad: Huffington Post 1, NY Times, HP 2, HP 3, Asia Society, The Atlantic, HBR

Uuri ka India HOLI festivali kohta: Bookmundi

Fotod: india.wikia.com, travelhotelsindia.com, livinglightinternational.wordpress.com, visualnews.com

 

Toimetas Katrin Suik