Tilluke sinikõhuline öine rändur tõi pildile uue kalaliigi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2013 kell 16:45



 

See vaid 17-millimeetrine sinise kõhuga öine rändur ei purusta küll ühtegi õngitsemisrekordit, aga uurijatele, kes ta 2011. aasta oktoobris Amazonase ühest suuremast lisajõest Rio Negrost välja tõmbasid, oli tegu hooaja parima saagiga.

 

Kalakese, kes nimetati Cyanogaster noctivaga’ks (blue-bellied night wanderer ehk sinikõhuline öine rändur) puhul pole tegu mitte ainult uue liigi, vaid täiesti uue alamperekonna esindajaga. Avastuse teeb veelgi magusamaks asjaolu, et uustulnuk leiti jõeharust, mis on põhjalikult läbi uuritud.

Haratsiinlaste (Characidae) perekonda kuuluv kala erineb oma hõimlastest ebatavalise suu ja hammaste – tal on ülemises lõuas vaid üks koonusekujuline hammas – ning teineteisest pisut erinevate uimede poolest. Kala on täiesti läbipaistev – välja arvatud pea ja rabavalt erksinine kõht.

Öise eluviisiga ja vaid 7 millimeetrit maailma kõige väiksemast kalast Paedocypris progenetica pikemat kala polnud just lihtne märgata. Ta jäi uurijatele silma sinise vilksatusena võrgus. Pildistamiseks pidid nad oma ebatavalise leiu asetama spetsiaalsesse fotopaaki ilma kalakest veest välja võtmata, et ta ei sureks ega kaotaks oma värvi.

„See on veider väike loomake,“ ütles Londoni loodusmuuseumi kalauurija Ralf Britz, kes osales 2011. aasta oktoobris Amazonase uurimisretkel.

Alloleval fotol on maailma kõige väiksem kala Paedocypris progenetica, uustulnuk Cyanogaster noctivaga on temast vaid 7 millimeetrit pikem.

 

Allikad: NewScientist, Softpedia

Maailma väikseimast kalast saad lugeda siit.

Foto: NewScientist

 

Toimetas Õnne Puhk



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt