Irje Karjus: surmast ja sünnist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. november 2021 kell 14:19Foto: Ingrid Joya Tsirel

“Pikkadel autosõitudel juhtub vahest nii, et satun uudiste kanalile. Mul on päris palju küsimusi tekkinud! Kui inimesel on surma hetkel nohu, kuid ta on olnud pikalt südamehaige, kas ta siis sureb nohusse ? Või kui vähihaigel inimesel on surmahetkel köha, kas ta siis sureb köhasse? Kui 90 aastasel inimesel on surmahetkel gripp, kas ta siis sureb grippi?” küsib taimetark ja loodusterapeut Irje Karjus.

 

See, kuidas igahommikused uudised algavad sellest, et loetakse üles kõik surnud, kes on parasjalgu viiruses olnud (see, et eile suri x-arv viirusesse nakatunud inimest, ei pruugi tähendada, et ta sellesse viirusesse suri, see on segadusttekitav manipulatsioon numbrite ja sõnadega), on ilmselt tänapäeva ühiskonna omapära. Kui see viirus ükskord läbi saab, võiks alustada näiteks igat hommikut uudistega sellest, et kui mitmel teispoolsusesse minejal oli põiepõletik või meeleoluhäire. Kas see oleks optimistlik päeva alguse süst kõigile ellujääjatele?

Suremine on muutunud äkki päeva uudiste naelaks. Sel juhul oleks muidugi õiglane, et esitataks kogu suremise statistika, sest südameveresoonkonna haiguste tagajärjel suremine on ikkagi veel absoluutselt esikohal ehk siis sellesse sureb kordi suurem arv inimesi kui viirushaigustesse. See on tõeline pandeemia – pikaaegne ja visa.

Vanasti alustati ikka õnnesoovidest elusolijatele. Ja kas poleks mitte ilus alustada hoopis sellest, mitu inimest sündis siia ilma?

Suremine on üleminek, väga delikaatne ja privaatne sündmus. See ei tohiks olla manipulatsioon elavatega. Kuna meie tänapäeva kultuuris ei osata surmaga hakkama saada, ei osata väärikalt saata hinge teispoolsusesse, vaid lähtutakse siiajääjate vaevadest, siis on minu arust vastutustundetu teadmatusega manipuleerida.

Hing peaks minema ära siis kui ta tahab minna, vaikselt ja õnnelikult, mitte stressis ja segadusseaetud ego(de) õhutusel.

Iga vahelesekkumine loomulikule dünaamikale, olgu see siis psühholoogiline või sünteetiline, viib keha ja ego segadusse. Iga sünteetiline aine on kehas võõras ja segadusttekitav. Psühholoogiline manipulatsioon sinna juurde petab kavalalt ära isetervendava jõu ja ongi kogu moos. Katsu sealt tervena välja pugeda…

Liiga paljudes peredes on TV ja raadiost tulev taustaks kuni magamaminekuni. Kas pole mitte segane ja sogane taust praeguse olukorra valguses?

Ma ikkagi veel soovitan soojalt jääda terveks, vaadata korra sügavale enda sisse, võtta oma hingega kontakti, kuulata keha sõnumeid ja keerata raadio ning TV päevasõnumid mõneks ajaks kinni, vähemalt niikauaks, kuni sealt ei hakka hommikuti tulema siiailma sündinute statistikat.

Ükskord ikka hakkab see valgus ka paistma tunneli lõpus.

 

Irje Karjus

 

Allikas: Irje Karjuse Facebook

Foto: Ingrid Joya Tsirel

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt