Rootsi terviseamet Telegramile: vaktsineerimine peab olema vabatahtlik, ka tervishoiutöötajatele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. november 2021 kell 18:41Foto: ekraanikuvad + Canva.com

25. novembri hommikul saime rõõmustava uudise osaliseks – lisaks sellele, et saame veebi vahendusel osaleda Rootsi terviseametite (Rootsi rahvatervise agentuuri (Folkhälsomyndigheten, FOHM) ja Rootsi riikliku tervise- ja heaoluameti (Socialstyrelsen)) ning Rootsi tsiviilagentuuri (MSB) pressikonverentsil, võime pärast ametliku osa lõppu teha Zoomis ka intervjuu.

 

Usutluse käigus saime Rootsi rahvatervise agentuuri juhtivspetsialistilt Sara Byforsilt uurida kuningriigi vaktsineerimisplaanide, võimaliku maskikohustuse ja ka selle kohta, et nädal tagasi valitsuse poolt teatatud uudise peale – võtta kasutusele koroonapass üle 100 inimesega üritustele – on Rootsi õiguskantslerile laekunud ennetavalt juba üle 6300 kaebuse.

 

Olulisemad punktid intervjuust ja pressikonverentsist:

  • Vaktsineerimine on kõigile vabatahtlik.
  • … jah, isegi tervishoiutöötajatele!
  • 1. detsembrist suurtele sündmustele (alates 100 osalejast) kasutusele võetav vaktsiinipassi süsteem on valikuline – korraldajatel on võimalus ise otsustada, kas kontrollitakse passi või kasutatakse teisi ettevaatusmeetmeid nagu publiku hajutamine jms.
  • Spordikeskustes, restoranides jmt vaktsiinipassi kasutusele ei võeta.
  • FOHM-i hinnangul see, et Euroopa ravimiamet 5–11-aastaste laste vaktsineerimise heaks kiidab, ei tähenda veel otsust – Rootsi alles hakkab ise kasu-kahju analüüsi tegema.
  • Maskide laialdast kasutamist praegu ei soovitata. Võimalik, et see soovitus (!) tuleb talvel, aga ka siis ainult ühistranspordis kasutamise osas.

 

Pressikal osales Rootsi suurimate väljaannete ja Reutersi kõrval teisigi alternatiivsemaid organisatsioone, näiteks Vetenskapsforum Covid-19 (Science Forum Covid-19). Tõsi, selle ühenduse liikmed kalduvad pigem arvama, et Rootsi tegi valesti ja teised riigid õigesti – igal juhul alternatiivne vaade riigi koroonapoliitikale. Ka Saksamaal võivad vastuvooluväljaanded osaleda isegi valitsuse pressikonverentsil ja seal küsimusi esitada, nii et Eestil on sõna- ja ajakirjandusvabaduse osas veel palju areneda.

 

Kokkuvõte pressikonverentsist: viimastel nädalatel on vaktsineerituid surnud ja intensiivis rohkem kui vaktsineerimata koroonahaigeid

Pressikonverentsil võttis üks küsimusi esitanud ajakirjanik jutuks selle, et möödunud nädala 23 surnust 20 olid vaktsineeritud (tegu oli vanemate inimestega). Samuti tuli välja, et koroona tõttu on praegu intensiivravis rohkem vaktsineeritud kui vaktsineerimata inimesi.

Amet on siiski seisukohal, et vaktsineerimine kaitseb haiguse raske põdemise eest, sest surmajuhtumite arv on madal.

Vaktsineerimist nad kellelegi peale ei suru, kuid soovitavad vaktsineerimata inimestel hoida suuremat distantsi.

Rootsi rahvatervise agentuur on viimasel nädalal täheldanud nakatumiste arvu suurt tõusu, kuid raske on öelda, millest see täpselt on tingitud. See võib osaliselt olla tingitud rohkema testimise soovitusest. “Kuid me usume ka, et nakkuste levik on tõesti suurenenud,” ütles FOHM-i juhtivspetsialist Sara Byfors, lisades, et leviku peatamiseks tehakse senistes soovitustes mõned muudatused.

Näiteks, kui vahepeal Rootsi loobus vaktsineeritud inimeste testimisest, siis nüüd testitakse jälle ka nohu, köha ja teiste sümptomitega vaktsineerituid. Samuti peaksid vaktsineeritud lähikontaktsed (kelle pereliikmel on koroona) jääma isolatsiooni, et vähendada nakkuse leviku ohtu.

Uute soovituste kohaselt peavad kõik, kes jagavad leibkonda Covid-19 haigestunud inimesega, olema seitse päeva kodus ja end Covid-19 suhtes testima. Päevi hakatakse ar

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt