Rootsi terviseamet Telegramile: vaktsineerimine peab olema vabatahtlik, ka tervishoiutöötajatele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. november 2021 kell 18:41Foto: ekraanikuvad + Canva.com

25. novembri hommikul saime rõõmustava uudise osaliseks – lisaks sellele, et saame veebi vahendusel osaleda Rootsi terviseametite (Rootsi rahvatervise agentuuri (Folkhälsomyndigheten, FOHM) ja Rootsi riikliku tervise- ja heaoluameti (Socialstyrelsen)) ning Rootsi tsiviilagentuuri (MSB) pressikonverentsil, võime pärast ametliku osa lõppu teha Zoomis ka intervjuu.

 

Usutluse käigus saime Rootsi rahvatervise agentuuri juhtivspetsialistilt Sara Byforsilt uurida kuningriigi vaktsineerimisplaanide, võimaliku maskikohustuse ja ka selle kohta, et nädal tagasi valitsuse poolt teatatud uudise peale – võtta kasutusele koroonapass üle 100 inimesega üritustele – on Rootsi õiguskantslerile laekunud ennetavalt juba üle 6300 kaebuse.

 

Olulisemad punktid intervjuust ja pressikonverentsist:

  • Vaktsineerimine on kõigile vabatahtlik.
  • … jah, isegi tervishoiutöötajatele!
  • 1. detsembrist suurtele sündmustele (alates 100 osalejast) kasutusele võetav vaktsiinipassi süsteem on valikuline – korraldajatel on võimalus ise otsustada, kas kontrollitakse passi või kasutatakse teisi ettevaatusmeetmeid nagu publiku hajutamine jms.
  • Spordikeskustes, restoranides jmt vaktsiinipassi kasutusele ei võeta.
  • FOHM-i hinnangul see, et Euroopa ravimiamet 5–11-aastaste laste vaktsineerimise heaks kiidab, ei tähenda veel otsust – Rootsi alles hakkab ise kasu-kahju analüüsi tegema.
  • Maskide laialdast kasutamist praegu ei soovitata. Võimalik, et see soovitus (!) tuleb talvel, aga ka siis ainult ühistranspordis kasutamise osas.

 

Pressikal osales Rootsi suurimate väljaannete ja Reutersi kõrval teisigi alternatiivsemaid organisatsioone, näiteks Vetenskapsforum Covid-19 (Science Forum Covid-19). Tõsi, selle ühenduse liikmed kalduvad pigem arvama, et Rootsi tegi valesti ja teised riigid õigesti – igal juhul alternatiivne vaade riigi koroonapoliitikale. Ka Saksamaal võivad vastuvooluväljaanded osaleda isegi valitsuse pressikonverentsil ja seal küsimusi esitada, nii et Eestil on sõna- ja ajakirjandusvabaduse osas veel palju areneda.

 

Kokkuvõte pressikonverentsist: viimastel nädalatel on vaktsineerituid surnud ja intensiivis rohkem kui vaktsineerimata koroonahaigeid

Pressikonverentsil võttis üks küsimusi esitanud ajakirjanik jutuks selle, et möödunud nädala 23 surnust 20 olid vaktsineeritud (tegu oli vanemate inimestega). Samuti tuli välja, et koroona tõttu on praegu intensiivravis rohkem vaktsineeritud kui vaktsineerimata inimesi.

Amet on siiski seisukohal, et vaktsineerimine kaitseb haiguse raske põdemise eest, sest surmajuhtumite arv on madal.

Vaktsineerimist nad kellelegi peale ei suru, kuid soovitavad vaktsineerimata inimestel hoida suuremat distantsi.

Rootsi rahvatervise agentuur on viimasel nädalal täheldanud nakatumiste arvu suurt tõusu, kuid raske on öelda, millest see täpselt on tingitud. See võib osaliselt olla tingitud rohkema testimise soovitusest. “Kuid me usume ka, et nakkuste levik on tõesti suurenenud,” ütles FOHM-i juhtivspetsialist Sara Byfors, lisades, et leviku peatamiseks tehakse senistes soovitustes mõned muudatused.

Näiteks, kui vahepeal Rootsi loobus vaktsineeritud inimeste testimisest, siis nüüd testitakse jälle ka nohu, köha ja teiste sümptomitega vaktsineerituid. Samuti peaksid vaktsineeritud lähikontaktsed (kelle pereliikmel on koroona) jääma isolatsiooni, et vähendada nakkuse leviku ohtu.

Uute soovituste kohaselt peavad kõik, kes jagavad leibkonda Covid-19 haigestunud inimesega, olema seitse päeva kodus ja end Covid-19 suhtes testima. Päevi hakatakse arvestama esimesest päevast, mil positiivse testi andnud inimene ennast testis. Eelkooliealised lapsed testi tegema ei pea, siiski peaksid nad koju jääma.

Alates 1. detsembrist plaanitakse kasutusele võtta ka vaktsiinipassid avalike kogunemiste tarvis nagu kontserdid jne, mujal passisüsteemi juurutada ei ole kavas. Kui seda mujale laiendatakse, on see valitsuse otsus, sest terviseamet seda ei soovita.

Euroopa Ravimiamet kiitis heaks Pfizeri Covid-19 vaktsiini 5–11-aastastele lastele ning Rootsi jõuab juba detsembris kohale lastele kohandatud doosidega vaktsiine.

FOHM plaanib siiski alustuseks jälgida, kuidas vaktsiini saanud lapsi on see mõjutatud ja alles siis teha otsuseid 5–11-aastaste laste vaktsineerimise kohta. Sara Byforsi sõnul on siinkohal tähtis lähtuda vaktsineerimise kasudest ja riskidest lapsele, mitte sellest, kuidas see võib mõjuda nakkuse levikule üldiselt.

 

Intervjuu Rootsi rahvatervise agentuuriga

Telegrami küsimustele vastasid agentuuri mikrobioloogia osakonna juht Sara Byfors (Zoomi vestluses) ja Kalle Asplund (meili teel) agentuuri pressiteenistusest.

 

Telegram: Millised on olnud kõige piiravamad meetmed koroonapandeemia ajal Rootsis ja kui kaua need kestsid?

Kalle Asplund: Pingerida koostamata on mõned suuremad Rootsis kasutatud meetmed:

  • 20. märtsil 2020 soovitas FOHM 70-aastastel ja vanematel inimestel koju jääda ja oma kontakte piirata.
  • 2020. aasta märtsis pidid keskkoolid (gümnaasiumid) ja ülikoolid üle minema distantsõppele.
  • 24. novembril 2020 otsustas valitsus, et rohkem kui 8 inimesega rahvakogunemised ei ole lubatud.
  • Valitsus otsustas, et alates 24. detsembrist 2020 ei tohi baarides ja restoranides alkoholi müüa alates kella 20:00-st ning reegliks on maksimaalselt 4 inimest/laud.

Tänaseks ükski mainitud meetmetest enam ei kehti.

Millised meetmed võeti kasutusele ja millal, seda saab igaüks lähemalt uurida siit: https://www.krisinformation.se/detta-kan-handa/handelser-och-storningar/20192/myndigheterna-om-det-nya-coronaviruset/andra-sprakother-languages/lattlast1/nyhetsarkiv-lattlast

 

T: Kas olete teinud avaliku küsitluse selle kohta, mida arvavad Rootsi inimesed valitsuse ja rahvatervise agentuuri koroonakriisiga hakkama saamisest? Kui jah, kas saate jagada linke?

K.A.: Riigiasutus MSB (Rootsi tsiviilagentuur), kes osaleb alati meie pressikonverentsidel, on selle kohta küsitlusi teinud alates märtsist 2020. Kõik aruanded leiate allolevalt lingilt. Viimase uuringu kohaselt, mis viidi läbi 1.–31. oktoobril, arvab 67% vastanutest, et FOHM teeb pandeemiaga toimetulekul kas “üsna head tööd“ või “väga head tööd“.

https://www.msb.se/sv/aktuellt/pagaende-handelser-och-insatser/msbs-arbete-med-anledning-av-coronaviruset/kantar-sifos-rapport-om-fortroende-oro-och-beteende-under-coronakrisen/

 

T: Millistel alustel plaanitakse vaktsineerimispassi kasutuselevõttu alates 1. detsembrist, kuigi Rootsis on uute haigusjuhtude ja Covid-surmade arv väga madal?

Sara Byfors: See ongi selleks, et numbrid ei läheks suuremaks, et vältida nende tõusu.

 

T: Kas olete teadlik, et eelseisva vaktsiinipassi nõude kohta on Rootsi õiguskantslerile kaebuse esitanud juba üle 6300 inimese?

S.B.: Jah, oleme kursis ja olime sellega arvestanud. Praegu on siiski otsustatud nii, et vaktsiinipassid ei ole sündmustel otseselt kohustuslikud – korraldaja saab ise valida, kas küsib vaktsiinipasse või hajutab publikut, näiteks paneb suurte puntrate vältimiseks inimesed seismise asemel istuma või järgib teisi meetmeid.

 

T: Kas Rootsis on “unistuste” koroona vastu vaktsineerimise määr? Näiteks Eesti valitsuse ja teadusnõukoja jaoks oli see suvel 70% elanikkonnast.

S.B.: Ei ole. Me soovime, et see oleks nii kõrge kui võimalik, aga mingit eesmärki me seadnud pole.

 

T: Milline on Rootsi rahvatervise agentuuri seisukoht kohustusliku vaktsineerimise osas – kas see peaks olema teatud ametite, nagu arstid ja tervishoiutöötajad, puhul kohustuslik? 

(Selle küsimuse peale põrnitseb Sara Byfors mind läbi ekraani hetkeks “kas sa oled idioot” pilguga ja vastab siis väga konkreetselt, ent siiski sõbralikult:)

S.B.: Meie usume, et see peab olema vabatahtlik. Muidugi me soovitame kõigil tervishoiutöötajatel end vaktsineerida, turvalisuse pärast, aga see ei saa kindlasti olla sunduslik.

 

T: Kus ja millal soovitate kanda (kirurgilisi) näomaske? Kas need on Rootsi pandeemiaolukorras üldse asjakohased?

S.B.: See soovitus võib tulla ainult ühistranspordis, nagu oli ka eelmisel aastal. Mujal ei ole selleks vajadust näinud.

 

***

Kahjuks sai Zoomi intervjuu aeg sellega läbi. Loodan, et järgmisel korral saan uurida ka 16 Rootsi arsti ja teadlase kohta, kes tegid ettepaneku vaktsineerimine koroona vastu peatada ning peatuda veel mitmel olulisel teemal.

Igal juhul on lohutav teada, et meist 400 km kaugusel on koroonakriisi eest vastutavatel isikutel rahvasse ja kogu olukorda hoopis teine suhtumine.

Huvitav, kui paljud Eesti tervishoiutöötajad oleksid valmis minema Rootsi, kui nad teadvustaksid, et seal neid vaktsineerima ei sunnita? Või kui paljud kaaluvad kolimist riiki, kus nad saaksid käia poes, kohvikus, jõusaalis, laste mängutoas ja mujal täiesti vabalt, ilma maski ja QR-koodita nagu vanasti?

Suurim küsimus minu enda jaoks seoses Rootsiga on aga – kuidas panna meie ühiskond survestama valitsust, et nad rakendaksid Eestis samasuguseid (pea olematuid) koroonameetmeid nagu Rootsis? Põhjuseid selleks on rohkem kui küll.

 

Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt