Mart Kalvet: Narkopaanika külvamine on vastutustundetu ja kontraproduktiivne

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2020 kell 14:54“TV3 “Seitsmesed uudised”, minge koju, te olete purjus. Narkopaanika külvamine on vastutustundetu ja kontraproduktiivne. Teie kui ajakirjanike kohustus olukorras, kus usutletud nimismees väidab, et narkoturul on “uus aine”, mis “piltlikult öeldes sööb tarvitajata seestpoolt ära“, on täpsustada, mida see tähendab, mitte õnnetut kõnekujundit absurdnini võimendada, pröögates, et too aine “sõna otseses mõttes sööb tarvitaja ära”,” kirjutab oma Facebooki seinal MTÜ-de LUNEST ja Ravikanep juhatuse liige Mart Kalvet.

 

Kiire veebiotsing oleks teile öelnud, et alfa-PVP-d ehk α-pürrolidinopentiofenooni on eesti turul varemgi pakutud — see ei ole kaugeltki uus. Ja ehkki selle üleannustamise tõttu on lihtsam surma saada kui nt amfetamiiniga liialdades, pole alfa-PVP kaugeltki “äärmiselt eluohtlik” võrreldes fentanüüli, heroiini või muude opioididega.

Väide, et seda ainet tarvitatakse “fentanüüli asemel” on eksitav; alfa-PVP ei leevenda opioidide võõrutusnähte ja sellel on opioididele mitmeti hoopis vastupidine mõju. Tõsiasi, et suur osa selle aine pragusest tarvitajaskonnast on varem eelistanud fentanüüli, ei tähenda, et seda kasutatakse opioidide asemel; pigem annab taoline tendents märku sellest, et sõltuvushäire ei pruugi olla seotud konkreetsete narkootikumidega, vaid tarvitaja vaimse seisundiga, mistõttu pole põhjust loota, et mõne populaarse aine või ainegrupi turult välja tõrjumine vähendaks uimastisõltuvust rahvastiku seas. Seos “krokodili” ehk kodutööndusliku desomorfiiniga on kistud; alfa-PVP ohud on hoopis teistsugused ja johtuvad muudest põhjustest.

Mõistetamatuks jääb, miks intervjueeritavale ei esitatud küsimusi seoses ülestunnistusega, et Eesti turul on pikalt olnud saadaval uus sünteetiline opioid isotonitaseen, mis suudeti keelustada alles loetud päevad tagasi; väga huvitav oleks olnud kuulda, kuidas valmistuvad ametnikud uute, seni veel keelustamata bensimidasool-opioidide, nt etaseeni turuletulekuks.

Teinekord, palun, kasutage loo treimiseks rohkem kui üht allikat. Eesti psühhotroopsete ainete sõltlaste ühing LUNEST hoiab uimastiturul ja -ringkondes toimuvatel arengutel pidevalt silma peal ja oleks võinud teile juba mitu kuud tagasi selgitada, mis on alfa-PVP, mis on isotonitaseen, kuidas neid ära tunda, kuidas ennetada nendega seonduvaid ohte ja kuhu pöörduda, kui tekivad probleemid — st, jagada kõige olulisemat infot, mida te ei suutnud temaatilisse saatelõiku sisestada. Suure osa sellest infost oleks inglise keelt oskav ajakirjanik suutnud ka ise veebist leida; alustamiseks kõlvanuks nt Euroopa uimastiseire büroo EMCDDA 2015. aasta raport alfa-PVP-st.

Lühidalt — tugevatoimeline stimulant alfa-PVP on kahtlemata probleemne aine, eriti kui seda müüakse mõne ohutuma aine, nt amfetamiini pähe või segatakse sellesse klientide petmiseks. Sellega seondub hulk terviseriske, eriti südame-veresoonkonna ja vaimse tervise probleeme, mis võivad püsida pikka aega pärast pruukimist. Pasundamine, et see on “äärmiselt eluohtlik” ja “sööb tarvitaja sõna otseses mõttes seestpoolt ära” on aga skandalistlik hirmutamine, mis probleemi lahendamisele kuidagi kaasa ei aita, vaid pigem võimendab ohte.

 

Mart Kalvet

 

Allikas: Facebook

Foto: vegasparano.blogspot.comKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt