Pühapäeval tuleb lavale Krugmani ja Ilvese sõnasõda kajastav lühiooper

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. aprill 2013 kell 12:38 

Sel pühapäeval, 7. aprillil esietendub Mustpeade Majas president Ilvese ja nobelistist majandusteadlase Krugmani sõnasõjast inspireeritud lühiooper “Nostra Culpa”, mis kummalisel kombel jätab Eesti meedia külmaks, aga välismeedia kirjutab sellest vaimustusega. “Miks me vaikime?” küsib portaali Alkeemia artiklis “Nostra Culpa: Vastamata armastuskirjad Eestile” Ingrid Peek.

 

Eesti press on himukalt lahanud seda, kuidas mullu suvel meie president Toomas Hendrik Ilves küberruumis kriitikanooli pilduva majandusteadlase Paul Krugmani ägedalt paika pani. Näitas koha kätte! Võimsalt kaitses meid öises twitterisõjas! Aga nüüd, kui sellest on valminud teravmeelne lühiooper, kodumaine meedia ei kõssagi, küll aga on teemat käsitlenud suur hulk mainekaid välisväljaandeid.

Lühiooperi “Nostra Culpa” (“Meie süü”) lõid Ameerika päritolu Eestis elav kirjanik Scott Diel ja helilooja Eugene Birman, kes elab USA-s, Inglismaal ja aeg-ajalt ka Eestis. Ilma mingi kampaaniata on sõna levinud ning viinud nad niinimetatud finantsooperiga mitmete mainekate meediakanalite veergudele ja eetrisse – BBC, CNBC, Bloomberg, MSN, NPR, Businessweek, Financial Times, The Sunday Times, Telegraph, LA Times, Wall Street Journal, CS Monitor, AFP, National Review, France24 jpt. Teemat on käsitlenud ka mitmed majandusblogid, seda on kajastanud väljaanded Ameerikas, Austrias, Rootsis, Soomes, Kanadas, Venemaal, Ukrainas, Tšehhis, Ungaris, Prantsusmaal, Taanis, Türgis, Lätis.

Prantuse päevaleht Le Monde veedab Eestis terve nädala, et “Nostra Culpa” lavalejõudmise protsessi jälgida! Ja suuremates kanalistes on teema tähelepanu saanud mitte pelgalt uudisnupukesena, vaid enamasti ikkagi pikema loona, kus avatud sõnasõja tausta ning Eesti majanduslikku arengut.

Eesti on uhke oma saavutuste üle: oleme innovaatilised tiigrihüppajad ja start-uppijad, meie välisvõlga peab uurima luubiga ja kokkuhoidu tuuakse eeskujuks teistele riikidele. Püüame troonida nende edetabelite tippudes, mis meile mingilgi moel kättesaadavad on, näiteks internetivabadus. Uhkusega presenteerime oma lahedat kikilipsuga presidenti, kellel on suurepärane muusikaline maitse ja kes ei löö risti ette, et Nobeli preemiaga pärjatud majandusteadlasele keset ööd Twitteris koht kätte näidata. Ja nüüd, kui sellest kõigest on valminud üks tõeline maiuspala läänemaailma meediale, siis me vaikime.

Lühiooper “Nostra Culpa” esietendub Tallinnas Mustpeade Majas 7. aprillil. Kahe gigandi põrkumise lugu lõbusas vormis jutustavat teost esitavad Tallinna Kammerorkester ja mezzo-sopran Iris Oja, kes jäljendab nii Krugmani kui Ilvest. Dirigendiks on Risto Joost.

 

Täispikk artikkel: Alkeemia

Foto: The Atlantic Wire

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt