Aasta pärast saab toidupakenditelt rohkem informatsiooni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. detsember 2013 kell 15:00Tuleva aasta lõpus jõustuvad uued euronõuded toidualase teabe esitamisele pakenditel, näiteks tehakse mitmeid täiendusi märgistuse selguse ja parema loetavuse tagamiseks. Kehtestatakse nii minimaalne tähemärgi suurus kui ka see, et tekst peab olema tausta suhtes kontrastne. Uusi nõudeid esitatakse ka informatsioonile ning see peaks võimaldama tarbijail teha tasakaalustatud ja tervislikumaid toitumisvalikuid.

 

Näiteks külmutatud toote müümisel sulatatuna peab märgistusel olema toidu nimetuses kirjas “sulatatud”. Ka kehtivas seadusandluses on nõue sees, kuid üldise sõnastuse tõttu ei rakendatud seda piisavalt tõhusalt.

Külmutatud liha ja kala puhul peab esitama külmutamise kuupäeva – see on uus nõue, mis annab tarbijatele vajaliku teabe toote omaduste ja kvaliteedi kohta.

Päritoluriigi esitamise nõue muutub kohustuslikuks värske, jahutatud ning külmutatud sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha puhul. Praegu on päritoluriigi esitamine kohustuslik veiseliha ning puu- ja köögiviljade, mee ja oliiviõli puhul.

Praegused päritoluriigi märgistamise nõuded on tarbijale tihti halvasti arusaadavad ning mõnikord koguni eksitavad, sest töödeldud toitude päritoluriigina esitatakse toidu valmistajariik, kuid ei selgu tooraine päritolu.

Uued toidu märgistamise nõuded jõustusid 2011. aasta 12. detsembril, kuid kohustuslikuks muutuvad need 2014. aasta 13. detsembril. Et kõik määruse rakendusaktid jõustuksid õigel ajal, saatiski põllumajandusministeerium toiduseaduse muutmise seaduse detsembri lõpus kooskõlastusele.

 

 

Millest räägib pakendimärgistus? (Põllumajandusministeeriumi infomaterjal)

Allikas: ERR

Foto: businessinsider.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt