Tööstuslikud kemikaalid supermarketi riiulitel leiduvas toidus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. märts 2013 kell 18:53 

Vahel ei piisa ainult info lugemisest pakendilt. Texase ülikooli terviseteaduste keskuses Houstonis tehti uurimus, milles testiti pakendatud toitusid ja karastusjooke ftalaatide sisalduse kohta ning leiti, et seda kemikaali leidus väga paljudes eelpakendatud toitudes. Kõige kõrgem tase ftalaate leiti sealihast.

 

Ftalaate kasutatakse peamiselt plastiku pehmendajatena (plastifikaatorina), aga ka mitmete lubrikantide ja lahustite tootmisel. Neid leidub näiteks kosmeetikavahendites, mänguasjades, värvides, liimides, pakendites, pestitsiidides ja põrandakatetes. Ftalaadid on tuntud kui hormonaalsüsteemi talitlust kahjustavad ained. Kahtlustatakse ka, et need tekitavad vähkkasvajat.

DBP, DEHP ja BBP on tuntud kui tõsiste arengudefektide põhjustajad katseloomadel, neil on seos enneaegse rindade arenguga tütarlastel. Ftalaadid võivad kahjustada hormoonsüsteemi ja põhjustada sünnidefekte ning tekitada allergilisi haigusi (sh on üks Põhjamaade uuring seostanud ftalaate astmaga). DBP võib põhjustada vähki ja sugurakkude paljunemishäireid. Rochesteri ülikooli (USA) teadlased leidsid seose ftalaatide kasutuse ja poisslaste genitaalide arenguhälvete vahel.

 

Kas tarbijad peaksid muretsema?

Uuringu autorid leiavad, et “ei ja jah”. Ühest küljest on toidus leitud ftalaatide hulk allapoole keskkonnakaitseameti seatud turvalist määra. Kuid teisest küljest ei kuulu need meie kehasse mitte mingil hulgal.

See ei ole esimene kord, kui teadlased leiavad toidus tööstuslikke kemikaale. Lisaks ftalaatidele on toidust leitud ka plastikus leiduvat BPA-d ja leegiaeglustajaid. Uuringu autorid rõhutavad, et teemat on vaja edasi uurida, kaasates suuremat geograafilist regiooni.

 

Allikad: Infowars, Bioneer, KLS, EHP (Gov)

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt