Epp Rebane: Eesti valik ei ole eliitkoolid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2013 kell 9:02schrijven-cirkel-textuur-kleur-potloden_3311433

Neljapäevasest ETV saatest “Kahekõne” Soome uue haridusministri Krista Kiuruga jäi kõlama väide, nagu oleks Eesti, erinevat Soomest, valinud hariduses eliitkoolide ja konkurentsil põhineva elitaarse hariduse mudeli. Haridusministeeriumi nõuniku Epp Rebase arvates on see arusaam eksitav,  vahendab ERR.

 

Eesti üldhariduses, eriti põhihariduses, on alates põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse vastuvõtmisest 1995. aastal lähtutud kogu aeg ühtluskooli põhimõttest, mille aluseks on ühtne riiklik õppekava ja võrdsed tingimused kõigile koolidele. See on olnud tulemuslik – Eesti, nagu ka Soome, paistab üleilmses võrdluses silma just oma õpitulemuste ühtluse poolest, mis ei sõltu regionaalsetest või rahvuslikest erinevustest, samuti lastevanemate sotsiaalsest taustast.

Eesti nn eliitkoolid ei ole hariduspoliitiline mõiste, vaid sotsiaalpsühholoogiline konstruktsioon, mille aluseks on edetabelite koostamine gümnaasiumide riigieksamite tulemuste alusel. Selliseid hinnanguid võimendavad peamiselt asjaosalised ja ajakirjandus, aga neil hinnanguil puudub hariduslik tähendus ja sisu. Eliitkoolide heade tulemuste peamine põhjus on õpilaste valimine ja selle võimaldamine.

Haridusministeerium on ekspertide arvamusele tuginedes tauninud koolide sisseastumiskatsete korraldamist, samuti taotlusi nn eliitkoolide täiendavaks rahastamiseks õppemaksu lubamise või teiste koolide arvelt. Sisseastumiskatseid välistav ja koolipiirkondadele tuginev põhikooli korraldus on ka praegu riigikogu menetluses oleva seadusmuudatuse sisu.

Haridusministeerium loodab, et Eesti jätkab ühtluskooli põhimõttel tugineva põhiharidusega ega loo teadlikult ega vaikimisi võimalusi elitaarse koolisüsteemi tekkeks, kus õpilasi jagatakse koolidesse vaimsete võimete testide või vanemate rahakoti alusel, rääkimata privilegeeritud ingliskeelse õppe võimaldamisest vaid teatud elanikkonna kihtidele avalikes õppeasutustes.

Üldine põhiharidus peab olema jätkuvalt kättesaadav ühtlases ja heas kvaliteedis kodulähedases põhikoolis üle kogu Eesti. 

Allikas: ERR

Foto: pepernoten.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt