Justiitsminister algatas väikese Martini juhtumi ajendil seadusemuudatuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2018 kell 11:17Justiitsministeerium andis 15. novembril teada, et laiendab oluliselt nende inimeste ringi, keda vanemliku hoolitsuseta lapsele eestkostjaks määrata võib. Sellega lahendatakse oluline hooldusõigust puudutav kitsaskoht. Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles, et kitsaskoha tõi esile ajakirjandusest teada väikese Martini juhtum

 

Aasta aega väikese Martini (nimi muudetud – toim.) eestkosteõiguse eest võidelnud lapse tädi pere võis septembris viimaks kergendatult hingata – Harju maakohtu kohtunik Geete Lahi määras perekonna püsivalt lapse eestkostjaks kuni poisi täisealiseks saamiseni, vaatamata Mustamäe linnaosa lastekaitsetöötajate pikaajalisele ja järjepidevale vastuseisule vanemliku hoolitsuseta laps oma sugulaste kasvatada anda, nagu ERR varem kajastanud on.

Aasta aega turvakodust turvakodusse solgutatud 4-aastase pisipoisi saatus sõltus aga loetud tundidest, sest samal päeval, kui perekond kohtule eestkostetaotluse esitas, andis Mustamäe linnaosavalitsus senise eestkostjana pere selja taga nõusoleku poisi lapsendamiseks võõrasse perre.

“Seni kehtiva seaduse järgi on õigus kohtuotsust vaidlustada üksnes lapse vanematel või vanavanematel, samuti kohalikul omavalitsusel. Kui nemad lapsel puuduvad, nagu väikese Martini juhtumis, ei saa keegi lapse sugulastest või muudest lähedastest tema õiguste eest seista. Seadusemuudatusega on edaspidi võimalik taotleda eestkostet inimesele, kellel on lapsega piisav emotsionaalne side,“ sõnas Reinsalu.

“Lapse puhul on keeruline selgeks teha, keda ta oma usaldusisikuks nimetada soovib, seetõttu on lapse huvides mõistlikum, et ka inimene, kes pole talle veresugulane, saaks võimalusel taotleda eestkostet. Seda näiteks olukorras, kus lapse on selle täiskasvanuga koos elanud või on see näiteks tema ristivanem,“ märkis justiitsminister.

“Igaljuhul on selline seaduselünk, nagu oli väikese Martini juhtumis, kus tädi, kes soovis Martinit oma peres kasvatama hakata ja seda teha ei saanud, lubamatu ja see muudatus oli hädavajalik,“ kinnitas Reinsalu.

 

Allikad: Justiitsministeeriumi pressiteade, ERR

Foto: MediaBakery

 

Toimetas Mariann Joonas

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt