Laupäevase rahumeelse meeleavaldusega samal ajal toimuvad vihase protesti filmivõtted?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. oktoober 2021 kell 18:01Foto: ekraanikuva

Facebooki gruppi “Expacts in Tallinn/Estonia” on üks Allfilmi töötaja üles riputanud tööpakkumise filmivõtetele, kus tuleks mängida vihaseid meeleavaldajaid. Juurde on veel kirjutatud, et tule, kui tahad auru välja lasta. Juhuslikult toimuvad võtted samal päeval suure meeleavaldusega vabaduse kaitseks ehk 23. oktoobril ja juhuslikult toimuvad need võtted Tallinna kesklinnas.

 

Kuna suurtele meeleavaldusele saadetakse pea alati provokaatoreid, kirjutas meeleavalduse registreerija Varro Vooglaid Facebookis järgmise pöördumise: 

Mulle edastati selline kuvatõmmis, millelt nähtub, nagu organiseeriks mingi seltskond meie 23.10 meeleavaldusele näitlejaid, kes “laseks auru välja ja kehastuks vihasteks meeleavaldajateks”.

Sellega seoses tahame korraldajatena rõhutada kahte olulist asja.

(1) Esiteks, meie kui korraldajate tungiv soov on viia see meeleavaldus läbi nii rahumeelselt ja soliidselt kui võimalik. Me tahame selle meeleavaldusega näidata, kuidas üks väärikas avalik koosolek peaks toimuma, panustades nii demokraatliku kultuuri ülesehitamisse Eestis. Sellega seonduvalt palume, et mitte keegi ei tuleks meie meeleavaldusele muul põhjusel kui siirast soovist seista ühiselt, rahumeelselt ja väärikalt nende põhimõtete eest, mille toetuseks on meeleavaldus korraldatud. Palume austada meie põhiseaduslikku õigust avaldada rahumeelselt meelt ning hoiduda provokatsioonidest.

(2) Teiseks, kui mingid alatud inimesed peaks siiski meie meeleavaldusele tulema ja hakkama madalatest motiividest kantuna provokatsioone ellu viima või muul moel meie meeleavaldust rikkuma, siis palume tungivalt mitte alluda ühelegi provokatsioonile. Kui kohtate meeleavaldusel ebaväärikalt käituvaid inimesi, tehke neile suusõnaline märkus ning kui sellest ei piisa, siis pöörduge turvameeskonna poole ja palvega leida probleemile lahendus. Kindlasti turvameeskond seda teebki, sest see on nende ülesanne, kaasates vajadusel politsei.

Ühtlasi kinnitan, et võtsin ühendust ALLFILMiga ja palusin neilt selgitust, kas nad tõesti korraldavad sellist provokatsiooni. Kontoritöötaja küll eitas sellist kavatsust ja ütles, et filmivõtted ei ole plaanitud üldse Vabaduse väljakule, aga samas lubas ta minu küsimuse edastada inimestele, kes konkreetselt võtteid korraldavad. Mul tekib igal juhul küsimus, et kus mujal Tallinna kesklinnas kui Vabaduse väljakul soovitakse sel päeval saada kaadreid massimeeleavaldusest.

Rääkisin sellest probleemist ka politseiga ja politsei lubas asjaga tegeleda – kinnitati, et inimestega, kes võivad provokatsiooni kavandada, võetakse ühendust ja neile selgitatakse, et seda ei tohi teha. Just nagu meie ei ole mitte kunagi läinud takistama kedagi teist teostamast oma põhiseaduslikku õigust meelt avaldada, nii eeldame, et korrakaitseorganid tagavad ka meile võimaluse avaldada meelt ilma välise pahatahtliku sekkumiseta.

Hea on ka lisada, et politseiga on praegu olnud eeskujulik koostöö. Ma käsitlen neid meeleavalduse läbiviimisel ühemõtteliselt hea partnerina ja kutsun kõiki teisi suhtuma meeleavaldusel politseisse sama hoiakuga. Nad on seal, et aidata tagada meie võimalus viia meeleavaldus läbi just nii, nagu me soovime – rahumeelselt, soliidselt ja ilma mingite konfliktideta.

***

Allfilmi töötaja, kes algse FB-postituse tegi, on täna paar tundi tagasi lisanud selle alla kommentaari, et antud võtetel ei ole mingit seost Vabaduse väljakul toimuva meeleavaldusega ning ka nende postitus olevat tema sõnul tehtud varem, kui meeleavaldus üldse välja kuulutati.

Paraku ei vasta tema väide tõele, sest Allfilmi castingu-kuulutus on postitatud 13. oktoobril, meeleavaldus aga hõigati ametlikult välja 5. oktoobril ja lisati politsei.ee lehel avalike koosolekute nimekirja juba 28. septembril.

 

Allikad: Eestis elavate välismaalaste FB grupp, Varro Vooglaiu FB

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt