Telegrami uudised nädal 41: koroonakolded kõrge vaktsineeritusega riikides, Kallase piiranguideed ja meeleavaldus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2021 kell 21:17Vaatame üle Telegramis ilmunud tähtsamad uudised ajavahemikus 11.-17. oktoober 2021. Maailmakaardil oli eelmisel nädalal taas mitu paika, kus hoolimata kõrgest vaktsineerimisest olid ka kõrged nakatumise näitajad. Nii juhtus näiteks Singapuris, aga ka Iirimaal.

 

PS. “Telegrami uudised” on heaks vahendiks olla meil ilmuvaga kursis ka neile, kel pole mahti igapäevaselt artikleid lugeda.

1
https://www.telegram.ee/maailm/hoolimata-ule-80-elanikkonna-vaktsineeritusest-on-singapuris-ulatuslik-koroonaviiruse-puhang

Hoolimata üle 80% elanikkonna vaktsineeritusest on Singapuris ulatuslik koroonaviiruse puhang

Maailma ühes kõrgema vaktsineeritusega riigis Singapuris on nakatumiste arv järsult tõusnud hoolimata sellest, et üle 80% riigi täiskasvanud elanikkonnast on vaktsineeritud.

 

2
https://www.telegram.ee/maailm/ligi-100-vaktsineeritud-iiri-linnast-sai-riigi-suurim-koroonakolle

Ligi 100% vaktsineeritud Iiri maakonnast riigi suurim koroonakolle

Kui 23. septembril kirjutati uudistes, et Iirimaa maakond Waterford on jõudnud täiskasvanute seas 99,7%-lise vaktsineeritusega hõlmatuseni, siis 11. oktoobril selgus uudistest, et just selles piirkonnas on kõrgeim Covid-19 nakatumise määr kogu Iirimaal.

 

3
https://www.telegram.ee/eesti/teadusnoukoda-vaktsineerimata-inimestele-karmimad-piirangud-ja-labipodemise-toendid

Eestis aga nõuavad teadusnõukoda eesotsas viroloog Irja Lutsari ja peaminister Kaja Kallasega vaktsineerimata inimestele karmimaid piiranguid.

 

4

Kas läbipõlenud Irja Lutsar tuleks puhkusele saata?

Lutsari avaldus paneb hämmastama, eriti ajal, mil mitmed naaberriigid on piirangutest loobumas, kuna on aru saadud, et koroona on samaväärne “vana hea” gripiga ning üha rohkem tuleb päevavalgele tõendeid, et piirangutest on rohkem kahju kui kasu.

Mis põhjusel survestatakse vaktsineerimata inimesi diskrimineerima, kui meil on näiteid kõikjalt maailmast, et vaktsineeritud inimesed nakatavad sama palju kui mitte-vaktsineeritud? Miks käib endiselt vaktsineerimise survestamine, kui isegi peavooluteadlased tunnistavad, et parim immuunsus on haiguse läbipõdemine?

 

5
https://www.telegram.ee/eesti/err-kallas-distantseerus-paev-varem-valja-kaidud-ettepanekutest

Kallas läks Lutsarist veelgi kaugemale: tema arvates tuleks vaktsineerimata ja seetõttu ohtlikud inimesed lükata ravijärjekorra lõppu.

Hea Kaja Kallas, kas sama loogika järgi peaks ka tuletõrje kahe põleva maja puhul kõigepealt kustutama selle, kus viibivad vaktsineeritud inimesed?

Kui 12. oktoobril ütles peaminister Kaja Kallas raadios, et valitsus arutab võimalust, et riik nõuaks vaktsineerimata inimestelt ravikulud tagasi ja et vaktsineerimata inimesed liiguksid plaanilise ravi järjekorras tahapoole, siis juba 13. oktoobril distantseerus ta neist ettepanekutest.

Põhimõtteliselt soovitas Kallas vaktsineerimata inimestel üldse mitte väljas käia, sest “vaktsineerimata inimesed on ohuks ühiskonnale”.

6
https://www.telegram.ee/eesti/teadlased-labipodenu-ei-vaja-covid-19-vaktsiini-ega-peaks-votma-sellega-seotud-terviseriski-vahemalt-12-kuud-parast-nakatumist

Samal ajal püüab osa teadlasi kannatlikult selgitada, et läbipõdemine on siiski parem kaitse kui vaktsineerimine.

Eesti teadlased-arstid-uurijad Sirje Rüütel Boudinot, Alar Aab ja Kaari Saarma kirjutasid eelmisel nädalal Päevalehes ilmunud artiklis, et Covid-19 läbipõdemine annab Sars-CoV-2 viiruse vastu vaktsineerimisega võrreldes pikemaajalise ja laialdasema kaitse ning seda kinnitavad nii teadusuuringud kui ka meditsiinistatistika.

“Põhjuseks on ilmselt see, et vaktsiin annab immuunsuse vaid ühe valgu – ogavalgu – vastu, kuid läbipõdemine pea kõigi viiruse 29 valgu vastu,” ütlevad teadlased.

Selles väga huvitavas artiklis sai lugeda ka, et WHO muutis aastal 2020 karjaimmuunsuse definitsiooni, minnes sellega vastuollu kogu varasema teadusega: WHO hinnangul oli see saavutatav ainult vaktsineerimise, mitte haiguse läbipõdemise kaudu. Pärast ulatuslikku kriitikat oli WHO sunnitud valedefinitsiooni korrigeerima, nüüdsest on karjaimmuunsus WHO hinnangul saavutatav nii vaktsineerimise kui ka haiguse läbipõdemise kaudu, ent WHO soovitab seda tungivalt saavutada vaktsineerimise kaudu.

Selle väite tõestuseks on USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse (CDC) kaks uuringut: üks vaid 246 nakatunuga ning teine tehtud 144 inimesega. Seevastu tuhandete vaktsineeritute ja läbipõdenute antikehade taset võrrelnud Iisraeli uuring jõudis vastupidise järelduseni: vaktsineeritute antikehade tase oli esimesel kuul kõrgem kui läbipõdenutel, ent langes seejärel palju kiiremini kui läbipõdenutel.

 

7
https://www.telegram.ee/eesti/statistika-ei-valeta-2020-aastal-raviti-eesti-haiglates-patsiente-vahem-kui-2019-aastal

Huvitava statistika avaldas ka Tervise arengu Instituut: 2020. aastal raviti Eesti haiglates patsiente vähem kui 2019. aastal

Tervise Arengu Instituut (TAI) avaldas 4. oktoobril uudise, et 2020. aasta statistikast nähtub, et Covid-19 mõju hospitaliseerimisele avaldus selles, et peaaegu kõikidel voodiprofiilidel oli oluliselt vähem patsiente kui 2019. aastal.

Kas selle uudise valguses võib öelda, et haiglakoormuse tõusu pidev paanika on teadlikult planeeritud hirmu külvamise viis riikliku vaktsineerimise strateegias?

 

8
https://www.telegram.ee/teadus-ja-tulevik/loomulik-immuunsus-ja-covid-19-30-teaduslikku-uuringut

Teadusmaailmast tõime teieni üle 30 teadusliku uuringu, mis tõestavad, et loomulik immuunsus on tõhusam kaitse viiruse vastu kui vaktsineerimine.

Dokumendi avaldas Brownstone’i instituut 10. oktoobril 2021.

Alates SARS-CoV-2 viiruse ulatusliku sissetungi algusest 2020. aasta märtsis on loomuliku immuunsuse küsimus tähelepanuta jäänud. Kui vaktsineerimine sai laialdaselt kättesaadavaks, sai vaikimisest peagi täielik teemapimedus.
Need uuringud näitavad seda, mis oli ja on juba teada: loomulik immuunsus SARS-tüüpi viiruse suhtes on tugev, pikaajaline ja laialdaselt tõhus isegi mutatsioonide korral, üldiselt rohkem kui vaktsiinidest saadav immuunsus.

 

9
https://www.telegram.ee/maailm/austraalia-ehitab-vaktsineerimata-inimestele-karantiinilaagreid-rekordarv-inimesi-uritab-riigist-lahkuda

Laiast maailmast jäi silma aga see, et Austraalias on asutut ehitama hiigelsuuri karantiinilaagreid ning rekordarv inimesi üritab riigist lahkuda

10
https://www.telegram.ee/eesti/kutse-meeleavaldusele-on-aeg-jalad-tagumiku-alt-valja-votta-ja-enda-eest-seista

Telegram kutsub teid meeleavaldusele: on aeg jalad tagumiku alt välja võtta ja enda eest seista!

23. oktoobril toimub SUUR meeleavaldus! Telegram kutsub kõiki inimesi, kes soovivad, et meie vabadus säiliks, tulema laupäeval kell 12 Vabaduse väljakule.

Need olid Telegrami uudised möödunud nädalast. Tule kapist välja ka sina, me kõik teame, et see on hoax!

 

Allikad: lingid teksti ja artiklite sees

Videomontaaž: Telegram

Foto: Canva

 

Toimetasid Sander Soomaa ja Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt