Pevkur allkirjastas eelnõu, et kaitseväe harjutusväljasid saab tulevikus rajada ilma keskkonnamõju hindamiseta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. aprill 2023 kell 18:04Foto: ekraanikuva / FB grupp “Nursipalu kaitseks”

Kaitseminister Hanno Pevkur kirjutas täna alla mitmeid seadusi muutvale eelnõule, mille eesmärk on võimaldada erandlikes olukordades rajada uusi kaitseväe harjutusväljakuid kiirendatud korras ilma selleta, et uuritaks nende mõju looduskeskkonnale, kohalikele elanikele ja nende tervisele, vahendab Delfi.

 

Korraga muudetakse nelja õigusakti: relvaseadust, ehitusseadustikku, keskkonnamõjude hindamise seadust ja looduskaitseseadust.

Esiteks, kaitseväele luuakse võimalus rajada harjutusvälju ilma planeerimisseaduses sätestatud menetlust läbi viimata. Teiseks võimaldatakse loobuda keskkonnamõjude hindamisest, mis asendatakse vajadusel üksnes Natura 2000 võrgustiku eraldiseisva hindamisega.

Keskkonnamõjude hindamise menetluse eesmärk on uurida, milline on kavandatava tegevuse otsene ja kaudne oluline mõju keskkonnaelementidele nagu maa, pinnas, vesi, välisõhk, kliima, maastik ja looduslik mitmekesisus, elanikkond, inimese tervis, heaolu ja vara, kultuuripärand ja kaitstav loodusobjektid ning nende omavahelised seosed.

„Seadust on vaja muuta, kuna ehkki keskkonnamõjude hindamise tegemine ei oleks sisuliselt vale, siis on need menetlused suure halduskoormusega, ajamahukad ja kallid ning seetõttu on nende rakendamine piiratud ulatusega mõjude väljaselgitamiseks ülemäärane,“ seisab eelnõu dokumendis, mille kaitseminister täna allkirjastas.

Eelnõuga sätestatakse siiski, et harjutusväljade kiirendatud loomise erandit võib teha ainult juhul, kui „puuduvad alternatiivsed lahendused ja kavandataval tegevusel või strateegilise planeerimisdokumendiga kavandatava tegevuste elluviimisel on avalikkuse jaoks esmatähtis ja erakordselt tungiv põhjus“.

 

Allikas: forte.delfi.ee

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt