President Ilves jättis käibemaksuseaduse välja kuulutamata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. detsember 2013 kell 18:29President Toomas Hendrik Ilves otsustas jätta välja kuulutamata riigikogus detsembris vastu võetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse, mille kohaselt pidanuks ettevõtjad hakkama deklareerima ükshaaval kõiki omavahelisi vähemalt 1000 euro suuruseid tehinguid. Ilves põhjendas oma otsust sellega, et seadusemuudatus on vastuolus põhiseadusega ning saatis selle tagasi riigikogule uueks arutamiseks, vahendas BNS.

 

“Maksupetturite paljastamine ja ettevõtjate aus konkurents on vaidlustamatult põhiseaduspärased eesmärgid,” kinnitas president Ilves, ent rõhutas, et kõikide ettevõtjate koormamist täiendavate kulutuste ja kohustustega ning peaaegu kogu Eesti ärisaladust sisaldava andmebaasi loomist ei saa aga õigustada hüpoteetilise tõendamata oletusega, et niinimetatud maksuauk väheneb.

“Sedavõrd intensiivset põhiõiguste piirangut saab vaadelda põhiseaduspärasena üksnes juhul, kui suudetakse erinevaid käibemaksupettuse liike ja tüüpnäiteid analüüsides tõendada, et senised käibe varjamise ja riigilt käibemaksu väljapetmise skeemid muutuvad uue regulatsiooni tingimustes kas võimatuks või siis oluliselt kergemini avastatavaks ja neid ei ole võimalik kiiresti asendada uute tõhusate pettuseskeemidega,” ütles president.

Kuivõrd analüüsi tehtud ei ole, siis ei saa Ilvese hinnangul usutavalt väita, et kavandatav piirang aitaks oluliselt parandada käibemaksu laekumist ning vähendada petturitele tegelikult tasumata käibemaksu tagastamist. “Seega on põhiõiguse paragrahvis 31 sisalduva põhiõiguse piiramine eelnimetatud viisil ja põhjustel vastuolus põhiseadusega,” seisab presidendi otsuses.

Ühtlasi palus president riigikogul jälgida, et valitsus täidaks parlamendi 2011. aasta otsust “Õiguspoliitika arengusuunad aastani 2018”, mille kohaselt tuleb seaduseelnõude väljatöötamise otsustamisse ning erinevate võimalike regulatsioonide eeliste ja puuduste läbiarutamisesse kaasata ettevõtjad, kohalikud omavalitsused ja kodanikuühendused.

Eelmisel kolmapäeval võttis riigikogu vastu käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega tuleb käibemaksu deklaratsiooni lisas deklareerida üle 1000-eurosed arveldused. Maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi hinnangul võiks tehingupartnerite info esitamine tagada riigile vähemalt 30 miljoni euro ulatuses täiendavat käibemaksulaekumist aastas.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: rahvaraamat.ee

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt