Riigikogu lükkas “räpakalt” loodud käibemaksuseaduse muudatuse tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2014 kell 13:50Riigikogu täiskogu ei võtnud presidendi poolt väljakuulumata jäetud ja riigikogule tagasi saadetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seadust muutmata kujul vastu, vahendas BNS. Seaduse muutmata kujul vastuvõtmise vastu oli 73 riigikogu liiget, seaduse vastuvõtmise poolt hääletanuid ega erapooletuid ei olnud.

 

Detsembris otsustas president Toomas Hendrik Ilves  jätta välja kuulutamata riigikogus vastu võetud käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse, mille kohaselt pidanuks ettevõtjad hakkama deklareerima ükshaaval kõiki omavahelisi vähemalt 1000 euro suuruseid tehinguid. Ilves põhjendas oma otsust sellega, et seadusemuudatus on vastuolus põhiseadusega ning saatis selle tagasi riigikogule uueks arutamiseks.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste ütles eelnõu arutelul, et presidendi väljatoodud proportsionaalsuse kriteeriumit, võimalik ka, et õigusselgust on küll riivatud, kuid ainult osaliselt. “Kas riive on sellise intensiivsuse määraga, et see toob kaasa põhiseadusvastasuse, jääb küsitavaks,” ütles Maruste.

Seega on Maruste hinnangul pigem tegu hea õigusloome tava eiramisega või sellele ebapiisava tähelepanu pööramisega ehk ka õigusloomelise räpakusega ning nõrgalt argumenteeritud ja selgitatud majanduspoliitiliste valikutega ning selline praak tuleb kõrvaldada.

Maruste sõnul on taunimisväärne, et rahandusministeerium alustas niivõrd laia hulka maksukohuslasi mõjutavat maksualast ümberkorraldust sedavõrd hilja, kuna hea toon on teha maksu ümberkorraldused selliselt, et maksukohuslastele jääks vähemalt aasta vajalike ettevalmistuste tegemiseks. Lisaks jäi segaseks, kellega huvigruppidest ja mismoodi kavandatud muudatused läbi räägiti.

Rahanduskomisjoni liige Remo Holsmer rääkis arutelul hetkel komisjoni laual olevatest eelnõu muudatusettepanekutest. “Selleks et oleks tagatud sujuvam üleminek uuele regulatsioonile, kavandatakse eelnõusse rakendussätte lisamist, mis võimaldaks esitada käibedeklaratsiooni lisal esitatud andmeid summeerituna tehingupartnerite lõikes,” rääkis ta, lisades, et see puudutab eeskätt suuremaid jaekette.

Seaduse edasine menetlemine läheb edasi vastavalt riigikogu töö ja kodukorrale. Eelnõule muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 30. jaanuar ja eelnõu menetlemise juhvtivkomisjon on rahanduskomisjon.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: rahvaraamat.ee

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt