Saare vald jagab noortele peredele tasuta krunte

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. november 2013 kell 18:43frank-krahmer-linden-tree-in-meadow-of-crowfoot-flowers_i-G-61-6162-8ZVG100ZJõgeva maakonnaleht Vooremaa kirjutab, et Saare vald jagab noortele peredele tasuta maalappe. Käesoleva aasta lõpuks või hiljemalt uue aasta alguseks saab vald Voorele noorteküla rajamiseks vajaliku maa riigilt munitsipaalomandisse osta. Krundi saajatega sõlmitakse leping, kus noor pere kohustub kolme aasta jooksul maja valmis ehitama ja kasutusloa taotlema, seejärel annab vald noorele perele krundi tasuta üle.

 

Voore noorteküla detailplaneering algatati aastal 2006 ning kehtestati aastal 2008. Valmis on vee- ja kanalisatsioonitrassid ning juurdepääsuteed. Eesti Energia on noortekülla alajaama ehitanud. Ka on tekkinud väljastpoolt valda toetajad, kes on nõus noori ehitusnõuannetega aitama.

32 krundist on välja loositud 24, kus on praegu konkreetsed omanikud olemas. Esialgu taotles krunte 42 noort peret. Saare vallavanem Jüri Morozov (Vooremaa artikli ilmumise hetkel oli Morozov veel vallavanem, alates 13. novembrist on ta riigikogu liige – toim.)  ütles, et pärast seda, kui maa on munitsipaalomandis, kutsutakse kruntide võimalikud omanikud taas kokku ning selgitatakse välja, kes on veel eramu ehitamisest huvitatud. “Loodame, et kevadel saame hakata lepinguid sõlmima ning noored pered võivad hakata endale maju ehitama,” ütles ta.

Noorteküla peaks Morozovi sõnul tooma piirkonda ettevõtjaid ja uusi otsustajaid, keda huvitaks kohalik elu ning kes oleksid valmis selle edendamisse oma panuse andma. Morozovi sõnul on maal kaks probleemi – ühelt poolt pole võtta töötajaid, teisalt ei jätku töökohti. Kokku on vald investeerinud noorteküla arendusse ja seda toetavasse taristusse 223 000 eurot, millest pool on taotletud Keskkonnainvesteeringute Keskuselt ja riigieelarvest.  Saare vallas veab projekti kohalik omavalitsus.

Morozov ütles, et nemad liitusid lisaks ka üleriigilise projektiga “Maale elama”. “Oleme aktiivselt tegelenud tühjade hajaasustuse majade kaardistamisega. Mis vaja peremehetuks tunnistada, oleme tunnistanud ning hiljem edasi müünud. Nii oleme saavutanud olukorra, kus igal aastal asub Saare valda vanadesse majadesse elama mõni noor lastega pere.”

Noortele peredele on oluline lasteaed ja kool kodu lähedal. Selle eesmärgi saavutamiseks renoveeriti Kääpal vallamaja ja sinna said ruumid Saare valla lasteaia Siilike kaks rühma. Edaspidi kavandatakse samas majas avada Kääpa piirkonnale lastele Voore põhikooli algklassid.

 
Loe täispikka artiklit: Vooremaa

Foto: Frank Krahmer / art.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.