Messil “Maale elama“ vahetati kontakte ja häid ideid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. aprill 2013 kell 14:33 

Nädalavahetusel Tallinna tehnikaülikooli aulas toimunud messil “Maale elama“ said kokku kogukonnad ja inimesed, kes soovivad linnakärast eemale, maale elama kolida. Algatusega liitus 27 kogukonda, kes messipäeval oma võimaluste, isuäratava söögipoolise ja säravate esindajatega väljas olid.

 

 

Kohal olid ka Töötukassa esindajad, kes rääkisid, et peamised ametikohad, millele inimesi maapiirkonnas oodatakse, on tootmine, mööbli- ja puidutööstus, suvehooajal kindlasti turism ning teenindus. Kuigi Eestist väljaränne valmistab muret ka Töötukassa spetsialistidele, rõõmustavad nad samas selle üle, et näiteks ühes maakonnas on alates selle aasta algusest tööd saanud juba 490 inimest.

 

 

Kogukonnad tutvustasid oma häid külgi

Messipäev kulges muusikaliste ülesastumiste ja sõnavõttude taustal, ent kõige olulisemaks kujunes muidugi inimestevaheline suhtlus, millest sündis hulgaliselt häid plaane ja mõtteid. Linnainimeste kõhtu täideti maitsvate koduste suupistetega ja iga kogukond tutvustas, millised on just nende plussid.

Näiteks Jõgevamaa esindajad tõid oma maakonna eelistena välja pikaajalised traditsioonid, suured seene- ja marjametsad ning puhta söögi, Laeva vald aga värske õhu ja hea ligipääsetavuse. Küsimusele, miks maapiirkonnas majad tühjana seisavad, vastasid osalejad, et pärandi vastu tuntakse vähe huvi. Näiteks odavama maja saab maapiirkonnas kätte vaid 5900 euroga.

Messi üks korraldajatest, Ivika Nõgel jäi toimunuga rahule: “Külalisi oli ligi 500, neist pooled tulid kindla sooviga maale elama asuda, veel 30% nägid end maal elamas kaugemas tulevikus.“

 

Positiivne tagasiside korraldusele ja osalejatele

Tagasiside ja ka üldine meeleolu messi lõppedes näitas, et ka kogukonnad jäid messi ja selle korraldusega väga rahule. Olenevalt meeskonna suurusest ja aktiivsusest suheldi 20–200 inimesega ning saadi 3–55 meilikontakti, kellele konkreetseid pakkumisi saata. Juba messijärgsel päeval läks Saare valda Voorele asja uurima ja ringi vaatama esimene pere, kes plaanib sügisest sinna elama minna. Pere väikesele pojale pandi juba lasteaiakohtki kinni.

 

Paljud kogukonnad on messi järel saanud kõnesid ja tänusõnu meilile. Osalejad kiitsid tagasisides Lõuna-Eesti inimeste sõbralikkust ja rõõmsameelsust. Mitmeid kogukondi kiideti ka nimeliselt. Veel meeldis külastajatele põnevate ettekannetega seminari osa. Tulevikus sooviti, et mess pakuks maakohti välja üle Eesti, samuti tehti ettepanekuid saada veelgi konkreetsemat infot elu- ja töökohtade osas.

Loodetavasti saab messil toimunud seminari ettekandeid peagi ka järelkuulata „Maale elama“ kodulehelt.

 

 

Toimetas Meeli Seermaa

Fotod: Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt