Spetsialisti arvamus: Paeti-Ashtoni kõne salvestati ilmselt Ashtoni poolel

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2014 kell 18:21Eile Vene uudistekanali Russia Today kaudu kogu maailmani jõudnud Eesti välisministri Urmas Paeti ning EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoni vaheline Ukraina-teemaline kõne salvestati ilmselt Ashtoni poolel, kommenteeris Telegramile anonüümseks jääda sooviv, aastaid telefonikeskjaamadega tegelevas firmas töötanud spetsialist.

 

Kui kõne on internetis avaldatud muutmata kujul, on see asjatundja sõnul salvestatud ilmselt Ashtoni poolel, üsna kindlalt ei salvestatud seda aga Eesti poolel või Paeti telefonis. “Paet räägib, nagu ka välisministeerium kinnitas, mobiiliga, ja nagu salvestisest kuuleb, liidetakse ta kõnele hiljem. Need salvestisel kuuldavad helisignaalid on PBX-i (vahendusjaama – toim.) poolt genereeritavad hoiatussignaalid, et kolmas osapool kuulab pealt. Tõenäoliselt on need seotud vahepealsete suunamiste ja kõnede konverentsi ühendamisega Ashtoni poolel,” sõnab ta.

Spetsialist selgitab, et tänapäeval keskjaamad omavahel helisignaale enne ei vaheta, kui kanal on avatud ja kõne käib: “Toonid genereeritakse kohapeal vastavalt sellele, mida kanaliväline SS7 signalling ütleb või kokku lepib. Näiteks kutsuv toon alguses on genereeritud helistaja ehk siis Ashtoni poolel. Pealtkuulaja pidi istuma seega Ashtoni kontori PBX-is või sealt väljuval kanalil. Viimane on tõenäolisem, kuna on lihtsamini teostatav.”

Lisaks eelmainitud allikale pidasime nõu ka paari IT-spetsialistiga ning lõpuks jäi kõlama teooria: kõne võidi salvestada Ashtoni kontori poolt, kuid nemad ei olnud tõenäoliselt selle lekitajaks. “Võimalik, et neil on PBX-is programmeeritud kõnede automaatne salvestamine ning kuna PBX-id on tihti ebaturvalised, võis keegi lihtsalt nende kontori PBX-i häkkida ja sealt salvestise võtta,” ütles IT-turvalisuse alal tegutsev allikas. Kui see nii tõesti oli, tasub riigiametitel kiiremas korras oma telefonivõrkude turvalisus üle vaadata.

 

Kõnet saad kuulata siit:

 

Foto: stateintegrity.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt