Välisministeerium: internetis leviv Paeti ja Ashtoni telefonikõne on autentne

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2014 kell 16:29Ukraina teemaline infosõda kogub aina suuremat hoogu. Internetikeskkonda Youtube on üles riputatud välisminister Urmas Paeti ja EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Catherine Ashtoniga vahelise kõne salvestis. Välisministeeriumi kinnitusel on see autentne. 

 

Kõnes annab Paet Ashtonile ülevaate oma äsjasest visiidist Ukrainasse, seal aset leidnud kohtumistest ning meeleoludest. Paet käis Ukrainas visiidil 25. veebruaril.

Salvestuses räägib Paet Ashtonile ka kahtlustest, et Kiievis Maidanil tulistasid nii meeleavaldajaid kui ka korrakaitsjaid samad snaiperid. Paet viitab sealjuures kodanikuaktivisti Olga sõnadele. Visiidi käigus kohtus Kiievis Maidani rahutustes esmaabi andmise eest vastutava vabatahtlike peaarsti Olga Bogomoletsiga.

 

 

Ja lühemalt ka lõik snaiperitest:

Paet: “Olga rääkis, et kõik tõestusmaterjalid näitavad, et inimesed, kes tapeti snaiperite poolt, nii korrakaitsjad kui inimesed tänavatelt, et need olid samad snaiperid tapmas inimesi mõlemal poolel.” / “Sama käekiri, sama tüüpi kuulid, ja see on väga häiriv, et uus koalitsioon ei taha uurida, mis tegelikult toimus. Nii et praegu on aina selgem arusaamine, et snaiperite taga ei olnud mitte Janukovõtš vaid keegi uuesti koalitsioonist.”

 

Välisministeeriumi teatel leidis Paeti ja Ashtoni kõnelus aset 26. veebruaril pärast Eesti välisministri visiiti Ukrainasse ja vahetult pärast tänavavägivalla lõppemist Kiievis. “On äärmiselt kahetsusväärne, et selline pealtkuulamine on üldse aset leidnud,” ütles Paet pressiesindaja teatel. “Ka selle kõne tänane üleslaadimine ei ole juhuslik,” lisas ta. Julgeoleku asjatundjad kinnitasid BNS-ile, et ilmselt olid kõne häkkimise taga Venemaa eriteenistused. Paet ütles kolmapäeval, et snaiperite tegevus Kiievi kesklinnas vajab korralikku ja sõltumatut uurimist.

Mõned tunnid enne video ilmsikstulekut kinnitas Paet, et Ukraina uut valitsust on vaja toetada, kinnitades, et Eesti on valmis osalema ettevalmistamisel olevas Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) Ukraina missioonil. Välisministri sõnul on väga oluline, et Ukraina ja Venemaa hakkaksid omavahel sisuliselt rääkima ning rahvusvaheline kogukond on pakkunud oma abi kõneluste vahendamisel.

“Äsja ametisse saanud Ukraina uue valitsuse peamine eesmärk on katkine ja tugevalt raputada saanud Ukraina ühiskond taas toimima saada,” sõnas Paet. Ministri sõnul peab rahvusvaheline kogukond aitama Ukraina uut valitsust riigisisese olukorra stabiliseerimisel. “Läbi tuleb viia põhiseaduslik reform ning vabad ja ausad presidendivalimised. Ukraina ühiskonna konsolideerimisel ja rahulikule arenguteele tagasipöördumisel tuleb jälgida seda, et kaasataks kõik ühiskonna osad,” märkis Paet ning kinnitas, et Eesti on valmis Ukraina ees seisvate tõsiste reformide juures oma abi pakkuma.

Let the Infowars begin… Omalt poolt soovitame lugeda Telegrami artiklit “Ukraina rahutused: Lääne ja Venemaa geopoliitiline sõda maagaasi pärast?”

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Russia Today, Postimees

Foto: Liis Treimann, PM/Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt