Teised massiüritused on lubatud, aga rõõmsad hipid on ohtlikud?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuli 2020 kell 10:32“Terviseamet otsustas nii Vikerkaare festivalil osalejate elu ja tervise kaitsmiseks kui üleüldise nakkusohutuse tagamiseks keelata 20. juulist 19. augustini Antslas peetava ürituse European Rainbow Gathering, kuhu juba praeguseks on saabunud inimesi COVID-19 riskipiirkondadest,” vahendab ERR.

 

Tuletame meelde, et Riigikogu võttis maikuus vastu seaduse, mis andis Terviseametile rohkem õigusi. Nüüd on võimalik neil ka väljaspool eriolukorda sulgeda asutusi, keelata üritusi ja avalikke kogunemisi ning panna inimesi karantiini. Vikerkaare festivali keelamine on näide uue seaduse rakendamisest.   

Laagriplatsi juures viibinud fotograaf kirjeldas, et kohal on kiirreageerijad, politseinikud ning terviseameti töötajad. Kedagi sisse ega välja ei lasta ning laagriplatsil toimub kiirtestimine. Terviseameti pressiesindaja Eike Kingsepp selgitas, et testide tulemused selguvad homseks ja seni laagrilisi alalt välja ei lubata. Vald hoolitseb inimeste heaolu eest, lisaks leidis vald ruumid, kuhu vajadusel koroonapositiivsed inimesed paariks nädalaks paigutada.

Terviseameti lõuna regiooni juht Tiia Luhti sõnul on üritusele minek keelatud, sest lisaks COVID-19 riskiriikidest saabunud inimestele ja eneseisolatsiooni nõude eiramisele pole Vikerkaare festivali puhul pole soovitud tagada isegi mitte elementaarseid kätepesu võimalusi. „Seebi ja voolava veega kätepesu võimaluse puudumine, nõuetele mittevastava välikäimla kasutamine ning tihedad inimkontaktid on väga soodne pinnas erinevate nakkushaiguste levikuks,“ ütles Luht, kelle sõnul puudub osalejalel ka võimalus toidunõusid voolava veega pesta. „Samas säilitatakse kergesti riknevat toitu soojas keskkonnas, kollektiivse nakatumise korral ei ole organiseeritud ei abi andmist ega kutsumist. Ka pole kiirabil võimalik kinnistule telkide juurde pääseda ega abi osutada.“

Lisaks terviseametile leiab ka Antsla vallavalitsus, et üritus ei tohiks sellisel kujul aset leida. „Kuivõrd Antsla vallavalitsusele ei ole esitatud avaliku ürituse loa taotlust, ei ole vallavalitsus ka ürituse korraldamiseks luba andnud,“ ütles Antsla abivallavanem Kurmet Müürsepp. 

 

Topeltstandardid

21. juulil piiras politsei ürituse toimumiskoha ümber, nõudes kõikide inimeste testimist. Kui inimene saab positiivse vastuse, peab ta minema kaheks nädalaks karantiini, seejuures varustatakse teda toiduga. Kui kasvõi üks inimene peaks keelduma, peavad väidetavalt kõik karantiini minema.

Küsimusi tekitab fakt, et 18. juulil toimus Pärnus tänavatoidufestival. See oli väga palav päev, kus kõik olid hommikust õhtuni higised nagu kilud karbis. Miks keelati Vikerkaare festival, aga mitte tänavatoidufestival? Ja kas terviseameti tarmukad käsilased on juhuslikult külastanud Tartu autovabaduse puiesteed, kus põhimõtteliselt sama, mis toimus Pärnus ühel päeval, kestab lausa kuu aega järjest?

Segaseks jääb ka see, miks ei lastud Vikerkaare festivalil osalejatel jätkata tingimusel, et hügieeninõuded on täidetud. Kui ollakse meeleldi valmis karantiinis olijatele toitu ja varjualust pakkuma, poleks ka raske seepi tuua? Tundub, et tänapäeval on loodust armastavad ja ühtehoidvad hipid ohtlikumad kui inimesed, kes on koroonaviiruse hirmus valmis kõikidest oma vabadustest loobuma. 

 

Allikad: Terviseamet, ERR, Postimees, Delfi

Loe ka: Margus Mikomägi hipilaagrist (Maaleht)

 

Toimetas Madis MarkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt