Euroopa suurim tuulepark seisab silmitsi pankrotiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. november 2023 kell 13:35Foto: ekraanikuva / svevind.com

Euroopa suurimat maismaatuuleparki Markbygden Ett ähvardab pankrot, sest ta toodab vähem elektrit kui lepingus kokku lepitud ja on pöördunud Rootsi kohtusse restruktureerimise võimaldamiseks. Pargi täielik valmimine peaks võimaldama mõne aasta pärast toota aastas umbes 10 teravatt-tundi elektrit.

 

179 tuulikut opereeriv Markbygden Ett esitas restruktureerimise taotluse 2. novembril. 75 protsendi ulatuses Hiina riigile kuuluv ettevõte on juba mitu aastat olnud suures kahjumis ja vajab kiireloomulist abi.

Ümberehitamine tähendab, et ettevõte võtab kasutusele juriidilisi meetmeid oma rahalise olukorra parandamiseks ja võimalusel makseprobleemide lahendamiseks. Restruktureerimisetapis võib ettevõte oma võlgnevused uuesti läbi rääkida, varasid maha müüa või võtta kasutusele muid meetmeid oma finantsstabiilsuse taastamiseks ja pankroti ärahoidmiseks. Protsess toimub kohtu järelevalve all ja võib olenevalt asjakohastest riigis kehtivatest seadustest ja määrustest kulgeda erineval kujul.

 

Tuulepark kriisis: elektritootmine jääb alla lepingujärgsetest lubadustest

Markbygden Ett põhjendab oma makseraskusi kahjumliku elektrilepinguga Norra ettevõttega Hydro Energi. Lepinguga kohustus ettevõte müüma fikseeritud koguses elektrit fikseeritud hinnaga 19 aastaks. Kui tuulepark ei tooda piisavalt elektrit, peab ettevõte elektrituru puudujäägi korvama.

Markbygden Ett pidi eelmisel aastal asenduselektri eest maksma ülikõrget hinda, kui tema enda tuulikud tehniliste probleemide või tuulevaikuse tõttu seisma jäid. Seejärel müüs ettevõte toodetud elektri Hydro Energile palju odavamalt.

Et täita oma kohustusi Hydro Energi ees, kasutati kogu ettevõtte tulu asendusenergia ostmiseks. 2022. aastal kulutas Markbygden Ett asenduselektrile 61,6 miljonit eurot, mis on praeguse kursi järgi ligikaudu 717 miljonit Rootsi krooni.

2023. aasta prognoos näitab, et kulud ületavad tunduvalt tulusid. Müügist oodatakse 40 miljonit eurot, kahjumit 52 miljonit eurot.

Markbygden Ett soovib lõpetada lepingu Hydro Energiga ja restruktrureerimise ajal müüa elektrit vabaturul. Ettevõttel on võlgu umbes 6 miljardit Rootsi krooni.

 

Allikas: blackout-news.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt