Hõõguvad maastikud: millised on päikeseenergia kasutuselevõtu miinused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. oktoober 2022 kell 16:09



Kliimaneutraalne ja keskkonnaneutraalne – selliseid tunnuseid omistavad energia ülemineku peategelased “taastuvatele energiaallikatele”. Aga need dogmad tuleks kahtluse alla seada, eriti kui tegemist on massilise kasutuselevõtuga. Fotogalvaanika (päikeseelement) on energiamuundurite praegune suur lemmik. Kui kliimakaitsjate ja neid suuresti kriitikavabalt tsiteerivate meedia- ja poliitikategelaste fookuses on seni olnud eranditult kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine, siis peegeldavate pindade arendamisest pole seni kuigi palju räägitud ega seda ka uuritud.

 

 

Päikesesüsteemi keskne täht, Päike, määrab suuresti ilmastiku- ja kliimatingimused Maal. Ilma temata poleks elu. Päikeseenergia sõbrad viitavad pidevalt sellele, et Päike kiirgab 10 000 – 15 000 korda rohkem energiat kui me Maa peal tarbime. Seega ei tohiks olla probleem seda tasuta energiat veidi rohkem suunata ja ära kasutada ning seega saada hakkama ilma suure emissiooniga kivisöe ja väidetavalt ohtliku tuumaenergiata.

 

Mida toob päikeseenergial põhinev tulevik?

Nagu sageli juhtub, ei ole liigne entusiasm soovitatav. Emake Maa annab meile ka muid energiaallikaid nagu geotermiline energia (maapõueenergia), kivisüsi või maagaas. Otsustavaks teguriks on energia muundamise kulud ja seega ka pingutused, mis on vajalikud loodusenergia kasutatavaks muutmiseks. Päikeseenergia kasutamise osas meie laiuskraadidel ei paista asjad aga kuigi soodsas valguses. Kohaliku kiirguse energiatihedus on madal ja kui me energiat kõige kiiremini vajame – pimedal ajal ja talvel madalal temperatuuril – annab Päike meile seda kõige vähem. Eesti asub 57. ja 59. paralleeli vahel, nagu ka Põhja-Kanada.

Seega on meil tohutu ruumivajadus, kui soovime fotogalvaanilisest (ingl photovoltaics, PV) energiast suurel hulgal päikeseenergiat koguda. Lisaks kõigub selle toide päeval ja öösel puudub see täielikult. Erinev hooajaline esinemine nõuab ka pidevat ja hooajaliselt muutuvat varundamist. Talvel, suure energianõudluse ajal, tarnib PV kõige vähem, vaid umbes 15 protsenti vajadusest mais või septembris, optimaalse elektritootmise kuudel. Meil puud

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt