Geenitehnoloogia tänapäeva maailmas: mRNA-vaba veri kui inimõigus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. mai 2024 kell 13:23Foto: Pixabay / allinonemovie

Soome MKR Koostöövõrgustik avaldas aprilli lõpus artikli: „Mahdollisuuksia geeniteknologiasta vapaaseen vereen” („Võimalused geenitehnoloogiast vaba vereni“). Alljärgnevalt on esitatud artikkel muudetud kujul, arvestades kohalikke olusid.

 

Oluline on arvestada, et mRNA-vaba lisavere vajadus võib olla seotud mitte ainult etteplaneeritud operatsioonidega, vaid ka ägedate kriisiolukordadega. Tegemist on seega inimõigusega, mida toetab näiteks Eesti põhiseaduse paragrahviga 16 tagatud õigus elule ja tervisele.

 

Kas teie riigi vereteenusele on võimalik eraldada mRNA vaktsineerimata verd?

Soomes on vereülekanded SPR Veripalvelu (Vereteenistus) monopolilaadse võimu all. Seaduste ja bürokraatia tõttu ei tohi patsient ka hädaolukorras kasutada näiteks sama veregrupiga lähedase verd.

Võimalusi SPR-i töö muutmiseks:

Üksikud haiglad said soovi korral Soomes taotleda Farmaatsiaala ohutus- ja arenduskeskuselt Fimealt luba oma vereteenistuse operatsioonideks. Sel juhul ei oleks patsiendid aga võrdses olukorras. Isegi kui munitsipaalhaiglad oma vereteenistusluba ei taotleks, takistaksid erahaiglate kõrged hinnad ravi saamast.

Näiteks Rootsis, Norras ja Saksamaal kasutatakse detsentraliseeritud vereteenistuse mudelit, mille kohaselt on mõnel haiglal õigus teha oma vereülekandeoperatsioone. Põhimõtteliselt võiks Euroopa Liidu (EL) kodanik pöörduda ravile mõnes teises ELi riigis. Samas sellega kaasnevad ressursid ja võimed asetaksid patsiendid ebavõrdsesse olukorda ning osad ei saaks isegi selle kaudu ravile. Lisaks oleks see lähetajariigi jaoks alandav, kahjustades tema rahvusvahelist mainet.

 

Teaduslik, eetiline ja õiguslik alus

Kahtlus, teadmine või usk mRNA vere ohtlikkuse kohta on märkimisväärne, mis sunnib paljusid patsiente viivitama ja vältima vajalikke suuremaid operatsioone või erakorralisi meditsiinilisi operatsioone. See põhjustab loomulikult tõsist tervisekahjustust ja isegi surma.

Seetõttu on eetiline, moraalne ja juriidiline küsimus vereteenistuse korraldamine iga patsiendi teenindamiseks, eraldades mRNA-ga vaktsineeritud ja mRNA-ga vaktsineerimata vere.

 

Mida saab teha, et luua efektiivne vereteenus

MKR koostöövõrgustik on palunud abi meditsiiniorganisatsioonilt Saving Suomen Lapset (PSL).

Pelastakaa Lapset on rahvusvahelise Save the Children liikumise liige. Save the Children International on maailma juhtiv lasteorganisatsioon, kuhu kuulub ligi 30 Save the Children liikmesorganisatsiooni nt. Soome Save the Children, Rootsi Rädda Barnen, Norra Redd Barna, Taani Redbarnet, Suurbritannia Save the Children UK ja Save the Children USA. Rahvusvaheline liikumine Save the Children tegutseb lapse õiguste nimel enam kui 100 riigis.

 Saate tutvuda Rahvusvahelise Liikumise Save the Children tööga ja selle kaudu külastada erinevate riiklike Save the Children organisatsioonide veebisaite www.savethechildren.net.

PSL on asunud koguma mRNA vere eraldamisega seotud uusimaid meditsiinilisi fakte ning saadab oma ettepaneku SPR Veripalvelule ja oma koostöövõrgustiku saadikutele ning teeb avaliku teate.

EL-i kodanikud, kes vajavad praegu või tulevikus puhast verd mRNA-st/geenitehnoloogiast, võivad võtta ühendust näiteks Soomes SPR Vereteenistuse tegevjuhi Johanna Castréniga ning rääkida oma murest ja rahvusvahelise koostöövajadusest (vt SIIT).

Allikas: PPT – RAKENDUSBIOLOOGIA – ID:552875 (slideserve.com)

 

Kuidas on lood Eestis?

Eestis reguleeritakse Vereseaduse I osas nr 13 (8. märts 2005) artiklis 63 verekäitlemise korda ja tingimusi. Artikkel määratleb verekomponentide kvaliteedi- ja ohutusnõuded. Seaduses on määratletud verekäitlemise järelevalve ja käitlejate vastutus, et tagada patsientide ja doonorite õiguste kaitse.

Samuti on oluline, et ajakirjanikud, probleemist teadlikud kodanikud, riigiteenistujad, poliitikud, arstid, juristid ja otsustajad tõstaksid mRNA/ geenitehnoloogia ( +/-) vereteenistuse teema avalikult, sest läbi ajaloo on avalik arutelu võimaldanud inimõigusi ja põhiõigusi.

 

Toimetas Revo Jaansoo

Allikad: Mkrsuomi.fi, Pelastakaa LapsetKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt