Pressivabaduse päev: avalik kiri peavoolumeediale seoses koroonapettusega (ehk “Kiri, mida ei tulnud vol 2”)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. mai 2024 kell 18:21Eesti Päevalehe arvamustoimetuse juhataja Alo Raun avaldas täna artikli “KIRI, MIDA EI TULNUD | Kaja Kallas: kallid Võrumaa inimesed, ma palun südamest vabandust“, kus võtab ise Kaja Kallase eest sõna, vabandades võrukate ja kõigi Eestimaa inimeste ees hiljutiste kurjustavate kommentaaride eest.

On kõnekas, et see kirjatükk ilmus ülemaailmsel pressivabaduse päeval ja on veel tähelepanuväärsem, et sarnast kirja/artiklit ei ole Eesti peavoolumeedias ilmunud koroonapettuse teemadel. Nagu ütles koroonaajal toimunud teisitimõtlejate naeruvääristamise ja diskrimineerimise kohta ajakirjanik ja seltskonnatäht Anu Saagim paar nädalat tagasi Eesti Naise Podcastis: “Siiani ei julgeta tunnistada tehtud vigu ega paluda andeks neilt, keda tühistati.” Kes on unustanud, mis juhtus, saab mälu värskendada koroonakroonika.ee lehel.

 

Tuletame meelde, et kui Eestis on suur probleem koolikiusamise ja laste vaimse tervisega, siis see kõik algab meist – täiskasvanutest. Seega oleks viimane aeg hakata nn uhhuude jahtimise asemel nende ees vabandama. Ei tohiks olla kellelegi uudiseks, et lapsed matkivad oma käitumises täiskasvanuid.

Lisaks mainime, et näiteks Taanis vabandas ajaleht Ekstra Bladet oma lugejate ees juba 2022. aasta alguses, et nad on “hüpnootiliselt” järginud valitsuse COVID-19 narratiivi, ja tunnistas, et “me põrusime”.

 

Kiri, mida ei tulnud

Eestis oli sadu tuhandeid inimesi, kes end koroona vastu ei vaktsineerinud, kes ei pidanud maski kandmist vajalikuks ega uskunud pimesi, mida ütleb valitsus või valitsuse sõnade kontrollija asemel selle sülekoera rolli võtnud peavoolumeedia. Ei valitsus ega ka meedia pole nende inimeste ees vabandanud. Ja seda kirja / sõnavõttu on ühiskondliku sidususe taastamiseks hädasti vaja. Sest paraku ei ole kõik inimesed võimelised ilma vabandust kuulmata andestama.

Hea meelega küsiksime valitsuselt selle vabandamise kohta ise, kuid Telegram.ee on oodanud neli aastat, et pääseda valitsuse pressikonverentsile – sõltumata sellest, kas valitsuses on EKRE, Isamaa ja Keskerakond või Reformierakond Eesti 200 ja sotsid, meid sinna ei lubata.

 

Seetõttu pöördume uue avaliku kirjaga kogu Eesti peavoolumeedia poole

“Pandeemia“, millega saime väidetavalt “tänu objektiivsele meediakajastusele ja mõistlikule poliitikale“ ülihästi hakkama, on aeg üle vaadata!

Siin on mõned paremradikaalseteks ja ohtlikeks lamemaalasteks tituleeritud veidrate mõtlejate naeruväärsed vandenõuteooriad:

 • Covidi suremus ei ole 10–20%, vaid maksimaalselt 0,3%.
 • Valitsuse piirangud ja meetmed rikuvad põhiseadust ja põhiõigusi.
 • Lapsed ei ole Covidi riskigrupp ja nende vabadust ei tohi piirata.
 • Valitsus soovib kehtestada sisuliselt kohustuslikku vaktsineerimist.
 • Vaktsineerimata inimesed arvatakse peagi avalikust elust välja ning neil ei lubata külastada poode, restorane ega oma sõpru.
 • Vaktsineerimata inimeste pandeemiat pole.
 • Vaktsineerimine ei takista “nakkuse“ eest gripitaolise hingamisteede infektsiooni korral.
 • Vaktsineerimine ei takista “viiruse“ edasikandumise eest.*
 • Maski kandmine ei takista “viiruse“ levikut ega aita püsida terve.
 • Parim kaitse on loomulik immuunsus ehk haiguse läbipõdemine.
 • Uued, pooleliolevate ohutusuuringutega mRNA vaktsiinid võivad põhjustada tõsiseid kõrvaltoimeid, nagu müokardiit, insult, tromboos, autoimmuunreaktsioonid ja surm.
 • Sulgemised põhjustavad tohutut pikaajalist tervise- ja majanduslikku kahju.
 • Peaaegu kõigis meediakanalites on riigi kontrollitud massitsensuur.
 • PCR-testiga ei saa kinnitada, kas inimene on haigestunud või isegi nakatunud.
 • Kriis.ee, Terviseamet ja vastutavad isikud manipuleerisid ebateaduslikult rakendatud vigase PCR-testide statistikaga, et hoida elus müüti pandeemiast.
 • WHO jt suurorganisatsioonid koostöös riikide valitsustega üritavad luua ülemaailmset kontrollühiskonda.
 • “Pandeemia“ lõppeb siis, kui lõpetatakse testimine.
  Jne..

 

Küsimused eelneva kohta

 • Milline neist vandenõuteooriatest, mille meetmete kritiseerijaid poliitikud ja meedia kirjeldasid koroona eitajatena, Covid-idiootidena, ekstreem-parempoolsetena või lamemaalastena, EI täitunud?
 • Miks toimus massilise liigsuremuse nähtus alles aasta-paar PÄRAST ülemaailmse pandeemia väljakuulutamist (2020), st aastatel 2021 ja 2022, kui meil oli üle 3000 surmajuhtumi rohkem kui viimase kümne aasta keskmine ja sarnane trend ilmnes ka kõigis teistes riikides üle maailma?
 • Miks on sellistes riikides, nagu Rootsi või Jaapan, ilma sulgemisteta ja ilma ulatuslike põhiõiguste piiranguteta, sama või Jaapani puhul isegi palju madalam suremus kui Eestis?
 • Miks on see nii kõigis Ameerika osariikides ilma rangete ja pikaajaliste meetmeteta võrreldes USA osariikidega, kus on ranged ja pikaajalised meetmed?
 • Kuidas saaks mingi vähemuse (ca 20 miljonit vaktsineerimata inimest) vastupidiselt igasugusele statistikale taas patuoinaks tembeldada, kui muidu on meie valitsusparteide ülim põhimõte iga MITMESUGUSE vähemuse kaitse, olgu see nii väike kui tahes?
 • Kuidas sai olla võimalik, et nagu mineviku kõige mustematel aegadel, nimetati neid inimesi “sotsiaalseteks kahjuriteks”, “sotsiaalseteks parasiitideks” või “asotsiaalideks”? Ja seda haritud, valgustatud ja väidetavate demokraatia kaitsjate poolt?
 • Kuidas sai olla võimalik, et meie põhiseaduse eest seisnud inimesi laimati kui riigi ja põhiseaduse vaenlasi?
 • Kus on vabandustaotlused tarbetute sulgemiste, koolide sulgemise, majandusliku eksistentsi massilise hävitamise, vaimse tervise kahjustamise, kõige elementaarsemate õiguste äravõtmise, vaktsineerimisest ja maskide kandmisest põhjustatud tervisekahjustuste, liikumiskeelu, massilise riikliku tsensuuri (mida tõendavad Twitteri failid), ühiskonna lõhestamise, laimamise, diskrimineerimise ja teisitiarvajate tõrjumise eest?
 • Kuidas saab olla, et poliitikud ja vastutavad isikud, kes on pidevalt levitanud teaduslikult selgelt ümber lükatud võltsuudiseid väidetavatest suvistest lainetest, tapjamutantidest, intensiivraviosakondadest, vajalikest (koolide) sulgemistest, väidetavalt vajalikust maskikandmisest, kõrvalmõjudeta vaktsineerimisest jne endiselt täna oma positsioonidel, osaledes ka igapäevastes vestlussaadetes?
 • Kuidas saab olla, et laiem avalikkus võttis kogu selle hulluse täiesti kriitikavabalt vastu?
 • Kuidas on võimalik, et Putin ravis koroona ühe päevaga, kui algas Venemaa-Ukraina sõda, pärast mida kutsusid kõik koroonahüsteerikud Eesti rahvast Vabaduse väljakule ühinema Ukraina rituaaliks? (23. oktoobril 2021 toimus 10 000 osalejaga koroonameeleavaldus, mida koroonakriisi reklaamnäod, nagu dr Karmen Joller, tegid nii meedias kui ka sotsiaalmeedias maha. Ajakirjanik Kärt Anvelt kutsus siseministrit otsima koguni võimalust meeleavalduse ärakeelamiseks. Üheks peamiseks põhjuseks oli nende sõnul asjaolu, et sel päeval oli koroonaga haiglaravil 438 inimest. Paraku, neli kuud hiljem, kui koroonaga oli haiglas lausa 656 inimest, ei pidanud arvamusliidrid paljuks Vabaduse väljakule 30 000 meeleavaldajat kokku ajada – toim.)

Ja lõpetuseks:

 • kas keegi mõtleb pärast neid kolme aastat veel tõsiselt, kuidas sai 1933. aasta võimalik olla?

 

Hea peavoolumeedia. On aeg inimeste ees vabandada. Alustuseks kasvõi samamoodi fiktiivselt valitsuse nimel, nagu tänases Päevalehes peaministri eest Võru elanike ees vabandati. 

Või nagu soovitasime juba oma hiljutises, III Avalikus Kirjas:

Kui te arvate, et aega on piisavalt mööda läinud ja vabandamiseks on liiga hilja, siis kindlasti ei ole liiga hilja, et süveneda WHO rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (IHR) muudatustesse ja pandeemialepingu (WHO CA+) sisusse. See on teie parim võimalus koroonakriisi-aegsete tegematajätmiste, vaikimise ja inimõiguste rikkumiste heastamiseks.

Oma pika ajakirjanikukarjääri jooksul mitme olulise Eesti väljaande peatoimetaja ametit pidanud Priit Hõbemägi ütles 2023. aasta suvel Vikerraadio eetris: “… ma ei tea, kas see on normaalne või ei ole, aga riik ei karda enam ajakirjandust. Miks see niimoodi on juhtunud, on keeruline öelda.”

Vandeadvokaat Allar Jõks kirjutas 2023. aasta viimastel päevadel ERR-i uudisteportaalis avaldatud arvamusloos koroonapiirangutega seotud kohtulahendite kohta, et need on hälbinud aastakümnetega väljakujunenud kohtupraktikast ja mõõdupuudest ning piirduvad valitsuse retoorika kopeerimisega. “Ei ole üllatav, et teadlaste ja poliitikakujundajate lahendused viiruse alistamiseks kipuvad võrrandit lihtsustama, keskendudes ainult ühele küsimusele – viiruse leviku piiramisele. Nende ülesanne ei ole põhiõiguste rikkumise korral õiguskaitset pakkuda. Kui aga ka kohtud ei kaalu põhjalikult piiravate meetmete kõrvalmõjusid ja muid kaalul olevaid huve ning piirduvad valitsuse retoorika kopeerimisega, siis ei ole võimalik tagada kodanike usaldust oma riigi vastu,” märkis Jõks. Ehk oleks aeg ka ajakirjandusel taastada lugejate usaldus enda vastu sellega, et loobuda valitsuse retoorika kopeerimisest? Neljandal võimul on aeg taas võim enda kätte võtta!

Nagu Alo Raun tänases Päevalehes ütleb, siis “üks vabanduskiri ei tee kõike heaks, usalduse arendamine nõuab aega ja tegusid”. Jääme siis ootama esimest sammu ehk seda “kirja, mida ei tulnud”.

Elagu pressivabadus!

 

Hando Tõnumaa ja Mariann Joonas

Telegram.ee

 

* “Viirus” on jutumärkides, sest puuduvad tõendid, et koroonaviirus kui selline oleks üldse kunagi isoleeritud, mis omakorda tähendab, et puuduvad tõendid, et viirus saaks põhjustada haigestumist.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt