Taani ravimiamet hoiatab uue mRNA-süsti kõrvalmõju eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. märts 2024 kell 7:51Foto: ekraanikuva / Youtube

Keegi pole pikka aega rääkinud “turvalisest ja tõhusast” vaktsiinist. Taani ravimiamet hoiatab, et krooniline nõgestõbi on Moderna mRNA süstimise võimalik kõrvalmõju. Sama meelt on ka Euroopa Liit.

 

Uus Taani uuring näitab, et Moderna mRNA süstiga võib tekkida krooniline nõgestõbi. Euroopa Ravimiamet (EMA) nõustub Taani uuringute tulemusega, kuid ei sea vaktsiini heakskiitu kahtluse alla.

 

Värskendatud kõrvalmõju

Uuringus leiti, et kroonilise nõgeslööbe tekkimise tõenäosus oli suurim 7–13 päeva pärast Moderna vaktsiini kolmandat annust. Sellest teatab Rootsi ajakirjanik Peter Imanuelsen. Ta kirjutab:

“Selgus, et süsti saanud inimestel oli kolm korda suurem tõenäosus kroonilise nõgestõve tekkeks kui ülejäänud elanikkonnal. Nad ütlevad ka, et eriti noored mehed kannatavad selle kõrvaltoime all tõenäolisemalt.

Huvitav on see, et Taani võimud hoiatasid juba 2021. aastal, et nad on leidnud tõendeid selle kohta, et krooniline nõgestõbi võib olla Moderna vaktsiini tagajärg, kuid selle kinnitamiseks polnud piisavalt andmeid.

Norras ei soovitatud Moderna vaktsiini alla 30-aastastel meestel müokardiidi ohu tõttu. Kas olete sellest uudistest midagi kuulnud?”

Imanuelsen näeb uut uuringut “pommina”. See on mRNA süstimise ebakindluse selge tunnistamine. 20. märtsil teatas Taani ravimiamet “äsja avastatud” kõrvaltoimest.

 

Mida siis amet täpsemalt kirjutab?

Euroopa ravimiohutuse riskihindamise komitee on uuesti hinnanud, kas krooniline urtikaaria (nõgestõbi) võib pärast Moderna Spikevaxi vaktsiiniga vaktsineerimist olla kõrvaltoime. See hinnang põhineb Taani ravimiameti ülevaatel, milles vaeti kõigi EL riikide patsientide andmeid ja aruandeid.

 2022. aastal jõudis ravimiohutuse riskihindamise komitee järeldusele, et allergiline reaktsioon mittekroonilise nõgeslööbe näol on väga haruldane, kuigi kahe Taanis kasutatava COVID-19 vaktsiini, Moderna Spikevax ja Pfizeri Comirnaty /BioNTech, kõrvaltoime võib tekkida. Kuid sel ajal ei olnud piisavalt tõendeid selle kohta, et vaktsiinid võivad põhjustada ka kroonilist urtikaariat.

 Seejärel viis Taani ravimiamet läbi täiendavaid uuringuid kroonilise nõgestõve kui võimaliku kõrvalmõju kohta. Ravimiohutuse järelevalve osakond uuris kõiki 2023. aasta jooksul Taani ravimiametile laekunud teateid kroonilise nõgestõve kohta ning kogus ja analüüsis andmeid muudest allikatest, sealhulgas Taani terviseregistrite andmeid ja aruandeid teistest EL riikidest.

 Nende juhtumite läbivaatamine on viinud selleni, et Taani ravimiamet saadab Euroopa ravimiohutuse riskihindamise komiteele (PRAC) niinimetatud ohutussignaali, kuna leiab, et on piisavalt tõendeid, mis viitavad sellele, et krooniline urtikaaria on Spikevaxi vaktsiini kui ravimi kõrvaltoime. Taani ravimiameti töö ei piirdu ainult Spikevaxiga, vaid ka märksa laiemalt kasutatava Comirnaty vaktsiiniga, mille seose kohta vastavad tõendid puuduvad.

 Jaanuaris vaatas PRAC läbi Taani ohutussignaali ja otsustas Taani ravimiameti järelduste põhjal uuendada tooteinfot, et krooniline nõgeslööve oleks tulevikus Spikevaxi kõrvaltoimena välja toodud.

 Korrelatsioon leiti 286 juhul 360-st.

 [..]

„Kokku uurisime 360 Euroopa juhtumit, neist valdav enamus Taanis, kuid palju juhtumeid on ka Saksamaal, Šveitsis ja Itaalias. Neist 58 juhul eeldame tõenäolist seost vaktsiini ja kroonilise urtikaaria tekke vahel ning 228 juhul võimalikku seost,“ selgitab Taani ravimiameti meeskonnajuht Martin Zahle Larsen.

 […}

Taani uuring näitab, et valdav enamus kroonilise urtikaaria juhtudest tekkis Spikevaxi vaktsiiniga vaktsineeritud inimestel 7–13 päeva pärast kolmanda vaktsiinidoosi manustamist. Uuring näitab ka, et Spikevaxiga vaktsineeritud inimestel on kolm korda suurem tõenäosus kroonilise nõgeslööbe tekkeks kui üldpopulatsioonil ning et noorematel meestel on pärast Spikevaxiga vaktsineerimist eriti suur risk kroonilise nõgeslööbe tekkeks.

 

Millised on selle uue arusaama tagajärjed, küsite endalt. Taani ametivõimud annavad sellele ka vastuse.

 

Krooniline nõgestõbi on infolehel kirjas

PRACi (Pandemic Response Accountability Committee) hinnangu vaatas läbi EMA (European Medicines Agency) inimtervishoius kasutatavate ravimite komitee (CHMP – Committee for Medicinal Products for Human Use), kes nõustus, et Spikevaxi vaktsiini tooteteavet tuleks ajakohastada, et lisada võimaliku kõrvaltoimena krooniline nõgestõbi. Järgmine samm on lõplik heakskiit Euroopa Komisjonilt. Vaktsiini taga olev ettevõte ajakohastab seejärel vaktsiini tooteteavet ja pakendi infolehte.

Moderna toote pakendi infoleht on uuendamisel. Ilmselt sellega lugu lõpebki.

Kas tundub ohutu ja turvaline?

 

Allikas: tkp.at

 

Tõlkis Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt