Sotsiaalmeedias leviv video: kas president Kennedy oli sõnavabaduse või tsensuuri poolt?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. mai 2020 kell 17:32Foto: Michael Ochs Archives/Getty Images

Infosõja ajastul võib olla üsna keeruline vahet teha, kust läheb piir tõese ja ebatõese vahel. Inimeste tajumuse mõjutamiseks kasutatakse väga erinevaid võtteid, alates keelekasutusest kuni vaid meelepäraste faktide ning lausekildude esitlemiseni. Nüüd, kus üha rohkem inimesi saab informatsiooni internetist ja kujundavad oma arvamust just videoformaadis saadud info järgi, on oluline märgata, kas selle infoga on manipuleeritud. Järgneval käsitletava kõne lühiversioon on hea näide musta valgeks rääkimisest.

 

Video aluseks on võetud Ameerika 35nda presidendi John F. Kennedy pöördumine pressi poole aastal 1961. Vaid nädala eest oli läbi kukkunud Sigade lahe dessant, millega USA plaanis kukutada võimult Kuubat juhtinud Fidel Castro. USA ei olnud kuulutanud Kuubale ametlikult sõda, vaid teostas invasiooni kaudsemate meetmetega – näiteks Kuuba anti-kommunistidest vägede treenimisega CIA loodud laagrites Guatemalas ja õhurünnakutega II maailmasõja pommitajatelt, mis olid eksitamiseks üle värvitud Kuuba õhujõu värvidega.

Valge Maja administratsioon uskus, et operatsioon põrus osaliselt Ameerika meedia tõttu, mis oli avaldanud artikleid Guatemalas asunud treeninglaagritest ja muust dessandiga seotud infost. Seetõttu pidas president 27. aprillil Waldorf-Astoria hotellis kõne teemal “President ja press”, millest on teatud lõigud muutunud väga populaarseks.

Kõne lühiversiooniga maalitakse Kennedyst pilt kui presidendist, kes võtab pressivabadust tõsiselt, kavatseb võidelda tsensuuri vastu, on CIA salajaste operatsioonide ja varjatud sõjategevuse vastane ning kes soovib ajakirjandusega avatud koostööd arendada. Kõne täisversioonist tuleb välja aga pisut teine pilt – tegu on ajakirjanike noomimisega ning meenutamisega, et nad peaksid ise ennast riigi hüvangu nimel tsenseerima. Vaatamata heale kõnele pressivabaduse teemal, tuleb meeles pidada, et ka Kennedy ametiajal toimus CIA loodud ajakirjanduse kontrollimise programm operatsioon Mockingbird.

Mida Kennedy tegelikult ütles?

Antud kõnet kuulates jääb mulje, et Kennedy kõneles pressi ees vajadusest läbipaistvuse, aususe ja vaba ajakirjanduse järele, rõhutades, et vabas ühiskonnas on inimesed loomuomaselt vastu salajastele ühingutele, vannetele ning tegevustele. President tõi ka välja, et üleliigse ning põhjendamatu faktide varjamise ohud on kaalukamad kui ohud, millega antud meetmeid õigustatakse. “On suur oht, et tea

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt