POLKA #03: Aprill 2020 (Facebook ja faktikontroll, Mart Helme ja muulased, topeltkodakondsus, e-valimised)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2020 kell 9:20Poliitikavaatleja Andres Laiapea keskendub Telegramile koostatud igakuises ülevaates “Poliitiline Karussell” ehk POLKA viimaks ka Eestisse jõudnud Facebooki sõltumatule faktikontrollile, mis ei laiene poliitikutele, ja muudele huvitavatele teemadele, avades neid kohati päris ootamatute nurkade alt.

Polkat saad Andres Laiapea enda esituses helifailina kuulata antud artikli lõpus asuvast pleierist.

 

Julgustan kõiki teavitama käesolevast poliitikaülevaatest sõltumatuid faktikontrollijaid Facebookis. Mõne aja eest sai teatavaks, et Facebook on hakanud ostma Eestis vastavat teenust sisse Delfilt. Ühe esimese asjana võeti muidugi luubi alla Telegram, mida Delfi uuriva toimetuse reporter Martin Laine süüdistas valeinfo levitamises, seostades seda lausa sooviga teenida raha. Loodetavasti leiab ta võimaluse maksta nüüd ka selle poliitikaülevaatega tutvumise eest, sest just Facebooki faktikontrollijatega seonduvast ma täna alustangi.

Valeinfo laialdane levik Facebookis ei ole ilmselt enam ammu uudis kellegi jaoks, kes on seda keskkonda kasutanud. Sellest tingitud kriitikaga silmitsi seistes on Facebook järjest laiendanud postituste ülevaatamisteenuse sisseostmist sõltumatutelt faktikontrollijatelt. Eestis sai selle tulusa rolli endale nüüd Delfi, mille jaoks see on kahtlemata teretulnud lisasissetulek olukorras, kus reklaamitulud on koronaakriisi tõttu väga järsult langenud. Tõenäoliselt aitab see hoida ära isegi mõne töötaja koondamise.

Mujal maailmas on Facebook kasutanud sõltumatuid faktikontrollijaid, kes vaatavad üle nii raporteeritud postitusi kui ka artikleid, millele neis viidatakse, juba pikemat aega. Nende hulka kuuluvad mitmed suured uudisteagentuurid – AFP, Reuters, DPA; USA suurim päevaleht USA Today, aga ka paljud väiksemad väljaanded ning mitmesugused meedias esitatud faktide kontrollimisele spetsialiseerunud ettevõtted, organisatsioonid. Täiesti loomulik, et Balti riikide katmiseks sõlmiti nüüd leping Delfiga, mis tegutseb teatavasti ka Lätis ja Leedus.

Mitmed varasemad koostööpartnerid on otsustanud koostöö Facebookiga aga juba ka lõpetada. Näiteks Hollandi uudisteportaal NU.nl tegi seda eelmise aasta sügisel, kui Facebook teatas, et poliitikute ja erakondade tehtud postitustele faktikontroll ei laiene. Nende puhul võib lugejaid eksitav või täiesti valelik info saada vastava märke juurde üksnes siis, kui nad jagavad mõnda postitust, artiklit, video või fotot, mis on juba varem selliselt tähistatud. Kui poliitikud levitavad valeinfot Facebookis lihtsalt postitustes omaenda lehel, reklaamides või ka oma veebilehele viidates, ei kuulugi see üldse faktikontrolli alla – isegi kui see valeinfo on juba mujal kummutatud. Seega tehti poliitikutest siis omamoodi puutumatute klass, millesse kuulujad võivad levitada valeinfot Facebookis sisuliselt täiesti takistamatult.

Hollandi uudisteportaali NU.nl peatoimetaja Gert-Jaap Hoekman meenutas USA raadiojaamale NPR antud intervjuus Facebookiga tehtud koostöö lõpetamist selgitades, et kui see kunagi algas, oli just möödunud Donald Trumpi valimine USA presidendiks, ning algselt oligi kogu ettevõtmise mõte ohjeldada sellise valeinfo levikut, mis võib kahjustada demokraatiat ja mõjutada valimisi. See oli põhjus, miks nemad selle programmiga ühinesid. Pea kohe saadi aga aru, e

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt