Jõukohase hinnaga toad soojaks: Poola kaotas nõuded kütte kvaliteedile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2022 kell 17:01Foto: Pixabay / Pexels

Kuigi EL taastuvenergia direktiivi RED III kohaselt liigutakse Euroopas puiduga kütmise piiramise suunas, otsustas Poola aidata inimestel energiakriisiga toime tulla muu hulgas söeenergia toetamise ning kütte kvaliteedile nõuete kaotamisega. EL roheenergeetika nõuded jäetakse rasketel aegadel tagaplaanile ning riik püüab hoolitseda selle eest, et inimesed saaksid jõukohase hinnaga toad soojaks.

 

Rohepööre pandi pausile

Ligi kolmandik poolakatest kütab oma kodusid söega, sel aastal on hinnad aga üles läinud ja paljudele käivad need juba üle jõu. Selleks et pärast Vene söeimpordi ärakukkumist hakkama saada, kaotas Poola ka mitmed nõuded kütte kvaliteedile ja riigi üks liider Jarosław Kaczyński ütles otse, et nüüd võib ahju panna mida iganes, välja arvatud autokummid.

“Sellisel kriisiajal tuleb tõepoolest langetada raskeid otsuseid keskkonna vaates selleks, et tagada ühiskonna vajadused,” sõnas Poola kliima ja keskkonna aseminister Adam Guibourge-Czetwertynski. Kõige olulisem on, et inimesed saaksid jõukohase hinnaga toad soojaks, ütles minister “Aktuaalsele kaamerale”.

 

Poola panustab tuumaenergiale: plaanis rajada kuus suurt reaktorit

Mitmete kütte ja elektri toetusskeemide kõrval on olemas ka energia säästuprogrammid ja toetused majade soojustamiseks ning kütteallikate vahetamiseks. Kriitikute sõnul oleks seda kõike vaja olnud rohkem ja juba ammu. Tulevikku näeb Poola siiski söevabana.

“Kõigepealt on see taastuvenergeetika, mida täiendab salvestustehnoloogia. Ja teine jalg Poola dekarboniseerimisel on tuumaenergia. Meil on plaanis rajada kuus suurt reaktorit, koguvõimsusega 6-9 GW,” sõnas Guibourge-Czetwertynski.

“Enamus söejaamu Poolas vananevad viie kuni 10 aasta jooksul. Tuumaenergia võimsusteni on võimalik jõuda 2030. aastate lõpuks. Poola valitsus loodab esimese tuumajaama valmis saada 2033. aastaks.

 

Allikas: ERR 1, ERR 2

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt