Naftatööstuse ajalugu: monopol, mis hävitab konkurendid ja kontrollib kõike

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2023 kell 8:27Naftal on elutähtis roll tänapäeva maailma suuremates eluvaldkondades, olgu selleks transport, meditsiin, rahandus, põllumajandus või kaubandus. On raske leida ärisektorit, kus nafta ei mängiks olulist rolli, mistõttu on selle kontrollijate kätes võim kogu planeedi üle. Enamasti teatakse naftatööstuse ajaloost paari tähtsamat kildu, kuid selleks, et mõista, kuidas see valitseb nüüdseks kõigi igapäevaste eluaspektide üle, tuleb vaadata tervikpilti – alustades naftatööstuse rajamisest, monopoliseerimisest, ebaseaduslike meetmetega konkurentide hävitamisest ning lõpetades meditsiini, hariduse ja toidutööstuse allutamisega. 

 

Naftatööstus sai alguse 19. sajandil New Yorgi osariigi maapiirkonnas, kus kogus populaarsust väidetava ravitoimega “maoõli“ (inglise keeles snake oil) ehk petrooleumiga segatud kõhulahtisti. Ennast arstiks kutsuvad mehed rändasid mööda maad ringi ning pakkusid kergeusklikele seda mikstuuri kui lahendust kõigile terviseprobleemidele, esmajoones vähile. Kõige kuulsam sellistest võltsarstidest oli William Avery Rockefeller (1810–1906), kes kasutas valenime Dr. Bill Livingston ja teenis raha kaaskodanike naiivsust ära kasutades. Üks tema lapsi oli John D. Rockefeller (1839–1937), kellest sai maailma esimene miljardär pärast naftafirma Standard Oil asutamist. John jätkas isalt õpitud tehnikate rakendamist maailma oma näo järgi vormimiseks.

 

Kontroll naftatööstuse üle

Esimene suurem naftakogumine algas Pennsylvanias, kui Pennsylvania Rock Oil Company palkas töötuks jäänud raudteekonduktori “kolonel“ Edwin Drake’i (1819–1990) koguma maa seest immitsevat naftat. Drake proovis esimesena puurida läbi kilda aluskivimi, et jõuda suuremate naftareservuaarideni ning kui tal see õnnestus, tõestas ta, et puurides on võimalik saada odavalt ja kiiresti rohkelt naftat. Ta rajas üleöö uue tööstuse, mis meelitas maakonda rohkelt inimesi. Maast saadud nafta destilleeriti õlilampides kasutatavaks petrooleumiks, mida tarbisid majapidamised ning tehased üle maailma. Pennsylvaniasse läks oma õnne otsima ka John D. Rockefeller, kes suutis seitsme aasta jooksul läbi suruda mitmeid strateegilisi partnerlusi ja firmade liitmisi, luues 1870. aastal Standard Oil of Ohio.

Kui Rockefeller oli suutnud luua oma firma, asus ta oma konkurente ärist välja tõrjuma, astudes salajasse liitu raudteefirmaga South Improvement Company. Ta teadis, et madalaima transpordikuluga nafta rafineerija suudab rivaalid põrmustada ning seega sõlmis ta raudteefirmaga kokkuleppe, mille kohaselt pidid nemad tagama raudteele regulaarsed suured saadetised ja vastutasuks saama märkimisväärselt madalamad transpordikulud. Paljud teised firmad ja ärimehed ei suutnud järsult tõusvate transpordikuludega toime tulla ning loobusid naftaärist. Kui John D. Rockefeller sai 40-aastaseks, kontrollis ta 90% maailma nafta rafineerimistehastest ning paari järgneva aasta jooksul sai ta kontrolli ka 90% nafta turustamise ja ühe kolmandiku kõigi nafta naftakaevude üle. Rockefeller oli edukalt loonud rahvusvahelise monopoli maailmas peagi kõige tähtsama kauba üle.

Rockefelleri taktikat järgisid ka mõned teised rikkad perekonnad nagu Nobelid, Rothschildid, Hollandi kuninglik perekond ning esimesena Pärsiast naftat leidnud miljonär William Knox D’arcy (1849–1917). Nemad ja Rockefeller olid varajased “naftaparunid“, kes said kiiresti äärmiselt rikkaks ning mõjuvõimsaks. Nende firmad Standard Oil, Royal Dutch Shell (Nobelite, Rothschildide ja Hollandi kuningliku perekonna ühine firma), Burmah (tulevikus BP

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt