Lech Wałęsa tahab Poolast ja Saksamaast ühte riiki teha

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2013 kell 13:54Poola endise presidendi Lech Wałęsa sõnul tuleks Poolast ja Saksamaast “teha üleilmastumise ajastul üks riik – Euroopa”, edastas teisipäeval Poola Raadio. Wałęsa ütles oktoobris Varssavis toimuva Nobeli preemia laureaatide kohtumise eel usutluses Vene uudisteagentuurile Itar-TASS, et tema külma sõja aegne võitlus ametiühingu Solidaarsus juhina “viis Saksamaa taasühendamiseni ja Euroopa riigi loomiseni”, vahendas BNS.

 

“Meie kaotasime piirid,” rääkis ekspresident usutluses. “Tehnika areng on jõudnud nii kaugele, et me ei asu enam üksnes oma riigi piirides. Me peame laiendama oma majandus-, kaitse- ja teisi struktuure ning tegema Poolast ja Saksamaast ühe riigi – Euroopa. Tegemist oleks geograafiliste struktuuride laiendamisega, mis muudaks ka majandust ja demokraatiat.”

Wałęsa ütles usutluses, et säärased institutsioonid nagu ÜRO, NATO ja Euroopa Nõukogu on “igandid” ning maailm on “halvasti korraldatud”.

Ekspresident tunnistas, et Poola ja Venemaa suhetes on arenguruumi veel palju. “Sakslased on teinud meile palju rohkem halba, ometi on meie suhted nendega praegu palju paremad kui Venemaaga. Miks? Sest pärast sõda tunnistas Saksamaa kõik oma räpased trikid üles. Vajalik on üks kord ja lõplikult öelda, kes midagi halba teinud on ja punkt. Kuni me seda ei tee, ei parane ka haavad,” ütles Wałęsa.

 

 

Allikad: BNS, Polskie Radio

Foto: Lech Walesa Institute

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt