Poolakad avaldavad valitsuse vastu meelt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. september 2013 kell 12:57Kümned tuhanded Poola ametiühinguliikmed kogunesid laupäeval Varssavi kesklinna, et avaldada protestimarsiga meelt ebapopulaarse paremtsentristliku valitsuse vastu. Neljandat päeva vältav protest peegeldab ühiskonnas maad võtnud masendust eurotsooni finantskriisi mõjul aeglustuma hakanud majanduse pärast. See on viinud koalitsioonivalitsuse toetuse madalaimale tasemele alates 2007. aastast, kui peaminister Donald Tusk ametisse astus, vahendab BNS.

 

Ametiühinguliidu Solidaarsus pressiesindaja Marek Lewandowski ütles AFP-le: “Me tahame Donald Tuski lahkumist. See on ainus tee Poola sotsiaalpoliitika muutmiseks.” Varahommikust saadik on sajad bussid toonud meeleavaldajaid Varssavisse. Solidaarsus ootab protestima 100 000 liiget ja oma toetajaskonnaga on lubanud välja tulla teisedki ametiühingud.

Ametiühingutel on Poolas suur toetus. Teisipäeval avaldatud arvamusuuringu põhjal pooldab meelaavaldusi 59 protsenti küsitlutest, vastu on 31 protsenti. Viimastel nädalatel on kolm Tuski koalitsiooni parlamendiliiget vastaste poolele üle läinud. See tähendab, et ülinapi enamusega koalitsioon võib jääda vähemusse ja terendavad ennetähtaegsed valimised.

Ametiühingute etteheidete nimekiri on pikk, kuid kesksel kohal on selles hiljutised muudatused pensionieas. “Me tahame, et pensioniiga algaks 65. eluaastast nagu varem ja mitte 67.-st, nagu Tuski reform ette näeb. Me tahame paremat sotsiaalpoliitikat ja garantiisid töötajatele,” ütles Lewandowski.

Inimeste rahulolematusele on kaasa aidanud ka valitsuse otsus konfiskeerida suur osa erapensionifonde riigi omandusse.

 

 

Allikad: BNS, New Poland Express

Loe lisaks: Wall Street Journal

Foto: Russia Today

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt