Petitsiooniga nõutakse, et teaksime, kust pärineb meie toit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. september 2019 kell 9:26



Tänaseks on juba ligi 900 000 allkirja kogunud üleeuroopaline petitsioon “Aitab anonüümsest toidust” (kampaania rahvusvaheline nimi on “Eat Original”), millega nõutakse, et vastutajad teavitaksid üheselt, kust meieni jõudev toit pärineb (ja kes vastutab kvaliteedi eest). Petitsioon soovitakse Euroopa Komisjonile esitada vähemalt miljoni allkirja täitumisel.

 

Petitsiooni lehel seisab:

Aitab anonüümsest toidust!

Palugem Euroopal kaitsta meie tervist ja takistada toidupettusi

Palume Euroopa Komisjonil kehtestada kõigile toiduainetele kohustuslik päritoluavaldus,

  • Et kaitsta meie tervist
    Toiduainete võltsimine ja tahtlik vale märgistamine kujutavad endast ohtu meie tervisele, eriti siis, kui kallimaid koostisaineid asendatakse allergiat tekitavate või isegi mürgiste tundmatu päritoluga koostisainetega. Selge tähistus, mis näitab koostisosade päritolu, aitab ennetada ja lahendada rahva tervist ohustavaid toiduskandaale.
  • Toidupettuste vältimiseks
    Euroopas põhjustavad toidupettused hinnanguliselt kahju kuni 12 miljardit eurot aastas ja see nähtus on viimastel aastakümnetel süvenenud. Kohustuslik päritolu märkimine toiduainete siltidele aitab takistada võltsimist ja ebaõiglasi kaubandustavasid, mis kahjustavad nii ühisturgu kui ka riiklikku majandust.
  • Tarbijatele teabe saamise õiguse tagamiseks
    ELi kodanikel on õigus olla kaitstud kuritarvitamiste eest ja saada täpset teavet ostetud toidu kohta. Teadlike valikute tegemiseks peavad tarbijad teadma, kus tooteid on kasvatatud ja töödeldud, koostisosade päritolu ning muud teavet tootmis- ja töötlemismeetodite kohta.

 

Lisateave

Toidu märgistamise peamine eesmärk on anda tarbijatele sidusat ja läbipaistvat teavet, mis võimaldaks teadlike valikute tegemist. Tarbijate nõudlus teabe järele toidu päritolu kohta on muutumas järjest olulisemaks, kuid praeguste seaduste põhjal võivad tarbijad kergelt eksida ja sattuda toidupettuste ohvriks.

Praeguse seisuga peab päritolu olema alati märgitud järgmistele toiduainetele: mesi, oliiviõli, värsked puu- ja köögiviljad, kala-, veise-, sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha (värske, jahutatud või külmutatud).Kõigi teiste toiduainete puhul on päritolumärgistus ainult vabatahtlik. Seetõttu puuduvad päritoluandmed valdavalt paljudel toiduainetel, nagu näiteks piimal, piimatoodetel, töötlemata toiduainetel ja ühest koostisaineist koosnevatel toodetel (nt jahul või suhkrul).

Toidu päritoluriigi kõigi andmete märkimine parandab tooteandmete läbipaistvust ja võib osutuda kasulikuks toidupettuste ärahoidmisel. Seetõttu kutsume Euroopa Komisjoni üles tegema päritoluriigi märkimine kohustuslikukskõigil ELis ringlevatel töödeldud ja töötlemata toiduainetel ning kehtestada rangemad jälgitavuse nõuded ühtlustatud kriteeriumite alusel, et tugevdada toiduohutust ja andmete läbipaistvust kogu toiduainete tarneahelas.

Euroopa kodanikel on õigus teha õigusealaseid ettepanekuid ELi seadusandlikku pädevusse kuuluvates küsimustes Euroopa kodanikualgatuse (European Citizens’ Initiative ehk ECI) kaudu. Kodanikualgatust peaks toetama vähemalt üks miljon ELi kodanikku ning vähemalt 7 liikmesriigilt eeldatakse minimaalset allakirjutanute arvu (https://ec.europa.eu/citizens-initiative/).

 

Vaata lisaks: Eat Original (<– siin saad rahvaalgatust allkirjastada), Euroopa Komisjon

Loe ka: Delfi Kasulik

Foto: eatoriginal.eu

 

Toimetas Sander Soomaa


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt