Projekt “Reisi raamatuga”: Rumeenias sai raamatut lugedes bussis tasuta sõita

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. august 2015 kell 15:26Rumeenia elanike arvult teises suuremas linnas Cluj-Napocas katsetati juunikuus uudset projekti, mille raames said raamatut lugevad inimesed kasutada ühistransporti tasuta. Projektiga propageeriti lugemist ning keskkonnasäästlikku liiklemist ja tähistati linna valimist 2015. aasta noorte pealinnaks. Lisaks mainitud projektile on raamatute lugemise populaarsuse tõstmiseks korraldatud ka muid huvitavaid ettevõtmisi, millest võiksid ka teised riigid eeskuju võtta.

 

4.–7. juunini toimus Rumeenias asuvas Cluj-Napoca linnas projekt “Reisi raamatuga“, mille raames said ühistransporti tasuta kasutada kõik inimesed, kes sõitmise ajal raamatut lugesid. Lektüürile ei olnud seatud piiranguid ning arvesse läksid kõikvõimalikud teosed kõigist žanritest. Projekti autor oli kohalik lugemisoskuse propageerija Victor Miron, kes oli oma ideed pakkunud Cluj-Napoca linnapeale ka juba varem. Mironi sõnul oli linnas juba võimaldatud tasuta ühistransport õpilastele ja eakatele ning ta leidis, et ka raamatute lugejad vääriksid sellist hüve, sest nad on teistele heaks eeskujuks ning tekitavad ka teistes reisijates soovi raamatuid lugeda. Ühtlasi on tema sõnul parem tunnustada lugejaid, mitte häbistada neid, kes seda ei tee.

Tänavu sai tema idee teoks 2015. aasta noorte pealinna tähistamise raames ning juba on plaanis ka kaks järgmist “Reisi raamatuga“ üritust, mis on planeeritud kohalike raamatulaatade kuupäevadele. Ühtlasi on peetud läbirääkimisi ettevõtmise laiendamiseks ka teistesse Rumeenia linnadesse nagu Alba Iulia ja Focsani ning Moldova pealinna Chisinausse. Noorte pealinna tiitli saamist tähistati ka teiste projektidega: näiteks kuvati linna trammides ja bussides inspireerivaid tsitaate klassikalistelt ning tänapäeva kirjanikelt, jagati järjehoidjaid ning botaanikaaias peeti iganädalast raamatuklubi.

Mironi sõnul oli neil esialgne idee paigutada igasse bussi avalikuks kasutamiseks raamatuid, kuid see oleks nõudnud spetsiaalseid riiuleid ning rohkelt raamatuid. Sellegipoolest loodavad nad tulevikus ka seda projekti rakendada. Miron on aidanud korraldada ka ettevõtmist nagu Bookface, milles inimesed, kellel on oma Facebooki profiilipildil raamat, saavad allahindluseid erinevates kohtades, alates raamatupoodidest ning lõpetades juuksurisalongidega. Samuti korraldatakse 23. aprillil toimuval ülemaailmsel raamatupäeval üritus, kus raamatut kaasas kandvad inimesed saavad tasuta külastada kohalikku botaanikaaeda.

 

Allikad: The Independent, Good Magazine, Bored Panda

Foto: lefkadaslowguide.gr

 

Toimetas Allar Pajuste

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt