Saksa Vasakpartei toetab 30-tunnist töönädalat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. veebruar 2013 kell 18:40 

Saksamaa sotsialistliku Vasakpartei (Die Linke) juhtivad liikmed toetavad algatust lühendada töönädalat 30 tunnile, alandamata palka, et luua rohkem töökohti, kirjutab ERR.

 

Üle saja Saksa väljapaistva poliitiku, nende seas vasakpartei  liidrid Katja Kipping ja Sahra Wagenknecht, ametiühingutegelase, majandusteadlase ja sotsioloogi nõudis 30-tunnist töönädalat üleeile ilmunud avalikus kirjas, vahendasid DPA jt.

“Peale 3 miljoni töötu on Saksamaal üle 3 miljoni osalise tööajaga töötaja, kes töötavad keskmiselt 14,7 tundi nädalas, millest neile ei piisa,” seisab kirjas, mille kohaselt võiks muutuse tegemise pikendada mitmele aastale ning see oleks võimalik üksnes palku säilitades. “Ülepakkumine tööturul põhjustab palgalangust.”

Kirja üks autoreid, Gelsenkircheni ülikooli majandusõiguse professor Heinz-Josef Bontrup ütles päevalehele Tageszeitung, et ta on kindel, et ametiühingute juhid on muutuse suhtes skeptilised, sest nende arvates hirmutab töötajaid palgakärpe perspektiiv ja kartus, et sama töö tuleb ära teha lühema ajaga.

“Minu kogemus ütleb, et puudu on põhiteadmisi ja teadlikkust,” ütles Bontrup ning lisas, et paljud ametiühinguliidrid pole ainustki semestrit majandusteadust õppinud. “Te peate tööjõudu vähendama, muidu ei saa palka tõsta.”

 

Eelmisel aastal arutati 30-tunnise töönädala nimetamist täistööajaks ka USA-s seoses uue tervishoiuseadusega, kuid neid reegleid ei ole veel tänaseni paika pandud.

 

Allikas: ERR, CNS,CNBC

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt