Teadlased on leidnud Madagaskari kääbuskameeleoni uue liigi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. märts 2013 kell 11:10m0

Madagaskarilt on avastatud kääbuskameeleoni liik, mis on nii tilluke, et noor Brookesia micra võib kõndida täiskasvanud inimese sõrmeküüne serval. Teadusuurijad Frank Glaw, Jörn Köhler, Ted M. Townsend ja Miguel Vences avastasid selle kameeleoni, kui nad otsisid Nosy Hara nimelisel saarekesel leheprügi läbi.

 

Kokku kirjeldasid nad oma uurimuses nelja lehekameeleoni liiki, mis leiti aastatel 2000–2008 erinevatest Madagaskari regioonidest. Igal liigil on väga selged erinevused DNA järjestuses, mis näitab, et liigid lahknesid väga ammu.

Brookesia micra  kasvab maksimaalselt 16 mm suuruseks (meessoost isendi puhul) ning 30 mm pikkuseks, mis teeb sellest maailma kõige väiksema neljajalgse looma.

image_182_1 brookesia micra

Teised kääbuskameeleoni liigid Brookesia tristis, Brookesia confidens ja Brookesia desperata on veidi suuremad. Neid võib leida Madagaskari vihmametsades ja kuivades metsades vihmaperioodil öösel valgustuse abil otsides. Brookesia micra on aktiivne päevasel ajal lubjakivirahnudel ning kuival metsaalusel leheprügil. Samuti on seda leitud öösiti madalate taimede harudel nagu õrrel puhkamas.

Brookesia toitub väikestest putukatest ning kaitseb ennast vaenlaste eest kaitsevärvuse abil. Kui neid segada, siis teesklevad loomakesed surnut, lootes, et neid ei panda lehepuru sees tähele.

 

Allikad: Amazing World Online, Reptile Channel

Toimetas Katrin SuikKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt