NY Times USA relvatarnetest Ukrainasse: Pentagon ei tea midagi 59% relvade asukohast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2024 kell 16:34



USA armee sõdur laskmas FGM-148 Javelinist õppusel. Foto: Wikimedia Commons / Sgt.

Näib, et USA kaitseministeerium ei ole viimastel kuudel suutnud piisavalt jälgida oma relvatarneid Ukrainasse, mida on kokku tehtud rohkem kui miljardi dollari väärtuses. Nagu näitas 10. jaanuaril avaldatud Pentagoni siseraport, ei dokumenteerinud USA vastutavad ametnikud transporti läbi Poola korralikult, mistõttu pole suure hulga relvade asukohta ametlikult selgitatud. See asjaolu ilmneb olukorras, kus USA tahab arutada uute relvatarnete võimalusi Ukrainasse. Kas tegemist on rahapesuga?

 

Mäletatavasti teatas 2001. aastal üks päev enne 9/11 terrorirünnakiute sisetööd sõjakurjategija ja toonane USA kaitseminister Donald Rumsfeld, et Pentagon ei suuda tuvastada, kuhu on kadunud 2,3 miljardit dollarit maksumaksja raha.

Allikas: Youtube

 

New York Times vahendab, et värske raporti kohaselt nõuab USA seadus, et tundliku tehnoloogiaga ja väikese suurusega relvi tuleb transportimisel hoolikalt jälgida, kuna need on relvasmugeldajate jaoks eriti atraktiivsed. Kiievisse tarnitud relvad hõlmasid umbes 40 000 sellist relva väärtuses 1,7 miljardit dollarit. Nende hulgas oli ligi 10 000 Javelini tankitõrjeraketti, 2500 maa-õhk-tüüpi raketti Stinger, u 750 Kamikaze Switchblade drooni ja 430 keskmise ulatusega õhk-õhk raketti.

“Arvestades nende tundlikkust, haavatavust kõrvalejuhtimise või kuritarvitamise suhtes ja sellest tulenevaid tagajärgi, on eriti oluline, et need täiendavad kontrollid ja vastutus säiliks,” kinnitas Pentagoni peainspektor Robert P. Storch neljapäeval ajalehele The New York Times antud intervjuus. Aruande tulemuste kohaselt ei ole võimalik usaldusväärset teavet anda 59 protsendi kontrollitavate relvasaadetiste asukoha kohta.

Raporti järeldused võivad intensiivistada arutelusid edasise sõjalise abi üle Ukrainale. USA president Joe Biden püüab praegu saada heakskiitu täiendavale rahalisele ja sõjalisele abile. Kuid Kongressis on lahkarvamusi.

USA on seni olnud Ukraina suurim toetaja sõjas Venemaaga.

 

Allikas: nytimes.com

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt