ÜRO sekkub jõulisemalt Kongo DV konflikti

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. aprill 2013 kell 16:09Eelmisel nädalal võttis ÜRO julgeolekunõukogu ühehäälselt vastu resolutsiooni, millega kiitis heaks oma ajaloo esimese ründava lahinguüksuse loomise. Üksuse eesmärgiks on neutraliseerida ja relvituks teha kurikuulus 23. märtsi liikumine (M23) ning teised mässulised Kongo DV idaosas. Konfliktid on seal piirkonnas kestnud kaks aastakümmet, kuid viimase aasta jooksul on piirkond senisest veelgi rahutumaks muutunud ning sundinud juba 800 000 inimest oma kodudest lahkuma.

 

Spetsiaalne üksus luuakse juba Kongos asuvatest rahutagamisoperatsiooni sõduritest, kelle volitusi suurendatakse. Kokku on ÜRO missioonil Kongos peaaegu 20 000 sõdurit, keda on aga kritiseeritud tegevusetuse pärast, eriti M23 suurrünnaku ajal eelmise aasta novembris. Esialgselt moodustatakse üksus üheks aastaks, mis võib pikeneda vastavalt soorituse edukusele.

Kuigi resolutsioon võeti vastu ühehäälselt, tunnistasid mitme riigi esindajad, et tegemist võib olla pisut libeda teega, kuna otsus hägustab piiri rahutagamismissioonide ja sõjalise sekkumise vahel.

M23 poliitiline liider Bertrand Bisimwa tegi sellel nädalal avalduse, milles süüdistas ÜRO-d rahu tagamise asemel sõja õhutamises.

 

 

Allikad: ÜRO, BBC, Aljazeera

 

Toimetas Maarja AljasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt