ÜRO: Mali rahuvalvemissiooniks on vaja vähemalt 11 200 sõdurit

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. märts 2013 kell 10:05 

Mali rahuvalvemissiooniks on vaja vähemalt 11 200 sõdurit, kuid ka see pole piisav, sest äärmusislamistidega võitluseks peavad olema eraldi väed, tõdes teisipäeval ÜRO peasekretär Ban Ki-moon. Bani sõnul on 11 200 rahuvalvajat piisav jõud, et katta peamised linnad, mis “on suurimas ohus”, kuid sõjapidamiseks islamistidega on vaja eraldi vägesid, vahendas BNS.

 

“Meil on fundamentaalne vajadus paralleelsete jõudude järgi Malis ja võimalik, et ka naaberriikides,” märkis peasekretär. “ÜRO rahutagajatest ei piisa suurtes kriisipiirkondades julgeoleku tagamiseks,” lisas ta.

Asjatundjate hinnangul saatis Ban sellega selge signaalil, et prantslastel tuleb Mali kriisi lahendamiseks edaspidigi panustada. Mali põhjaosas ründasid islamistid laupäeval Gao linna, kuid löödi valitsusvägede poolt tagasi. Viimased suuremad rünnakud näitavad asjatundjate sõnul, et islamiäärmuslased ei ole veel kaugeltki võidetud.

Mali kriis algas eelmisel kevadel, kui sõjaväeline riigipööre tekitas selles Lääne-Aafrika riigis võimuvaakumi. See võimaldas tuareegidel kuulutada riigi põhjaosas välja Azawadi riigi, kuid äärmusislamistid tõrjusid nad peagi kõrvale, lubades rajada selles Prantsusmaast suuremas piirkonnas islamiriigi.

Prantsuse väed alustasid 11. jaanuaril ootamatult sõjalisi operatsioone Malis, et peatada Al-Qaedaga seotud võitlejate tungimine riigi põhjaosast lõunasse, mis seadis ohtu pealinna Bamako. Islamistid on nüüdseks Mali põhjaosa suurematest linnadest välja tõrjutud ning peavad sissisõda Prantsuse, Mali ja teiste riikide vägede vastu. Sissivõitlejad on taandunud kaugemal põhjas asuvatesse mägedesse, kuid ei ole alla andnud.

 

Telegram ei väsi kordamast, et Malis ja naaberriikides on tohutul hulgal maavarasid. Prantsuse sõdurid on invasiooni algusest peale valvanud kullakaevandusi, et need väidetavate terroristide kätte ei langeks.

 

Allikad: BNS, Reuters

Loe lisaks: Silver Doctors, Global Research

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt