USA relvastab Süüria mässulisi liitlaste abiga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. märts 2013 kell 17:59USA valitsus on end avalikkuse ees Süüria kodusõjast distantseerinud ning pole mässuliste abistamise käigus neid ametlikult relvastanud. Kuid juba eelmise aasta augustis avaldas Reuters, et president Obama on andnud allkirja salajastele käskudele, mis lubavad CIA-l ja teistel organisatsioonidel Süüria mässulistele igakülgset abi osutada.

 

Paar päeva tagasi avaldas New York Times, et viimaste kuude jooksul on Araabia valitsused ja Türgi on CIA abiga sõjaväelist abi mässulistele märkimisväärselt suurendanud. Sellele viitavad nii suurenenud õhuliiklus, intervjuud erinevate riikide ametnikega kui ka mässuliste liidrid.

 

Relvade sissevedu algas väidetavalt juba 2012. aasta alguses, kuid olulisemalt väiksemas mahus. Nüüd sõidavad relvalastiga lennukid tihti Jordanist, Saudi Araabiast ja Katarist Türgi või vähemal määral ka Jordaania lennuväljadele, kust need siis Süüriasse toimetatakse, vastavalt sellele, kus peamised lahingud parasjagu toimuvad.

 

Pole kindlaid andmeid, kui suur täpselt USA panus on, kuid üsna kindlasti aitavad Ameerika luureametnikud Araabia valitsust relvade ostmisel ning määramisel, milliste gruppide kätte relvad antakse. CIA pole nõustunud neid väiteid kommenteerima.

 

Süüria praegune president ei väsi igal võimalikul juhul kordamast, et kodusõja näol on tegemist rahvusvahelise vandenõuga. Tundub, et sellest räägitakse ka meedias üha enam. Küsimus on, kas sellest ka midagi muutub.

 

 

Allikad: Reuters, New York Times, Infowars

 

 

Toimetas Maarja AljasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt