USA eruohvitserid kutsuvad Obamat Guantánamo vangilaagrit sulgema

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. jaanuar 2014 kell 9:12Nimekad erusõjaväelased kutsusid 21. jaanuaril avalikus kirjas USA presidenti Barack Obamat täitma oma 2008. aasta valimislubadust sulgeda Kuubal asuv Guantánamo vangilaager. “Me hindame viimase aasta jooksul teie etendatud juhtrolli jõupingutustes Guantánamo sulgemiseks,” kirjutasid 31 endist kindralit ja admirali kirjas riigipeale, mille avaldas vabaühendus Human Rights First.

 

“Guantánamo ei teeni Ameerika huve. Niikaua, kui vangilaager jätkab toimimist, kahjustab see Ameerika julgeolekut ja staatust riigina, kus inimõigused ja seaduste ülimuslikkus midagi tähendavad,” kirjutavad eruohvitserid. Pöördumisele allakirjutanute seas on endine merejalaväekindral Charles Krulak, endine õhujõudude staabiülem, kindral Merrill McPeak ning keskväejuhatuse (CENTCOM) endine ülem, kindral Joseph Hoar.

Kuubal asuvasse vangilaagrisse saadetud 779 kinnipeetavast on 155 endiselt trellide taga. Neist 78 on jeemenlased, kellest 55 suhtes on langetatud vabastamisotsus. Endised sõjaväelased keelitasid Obamat mitteohtlikuks tunnistatud vange võimalikult ruttu teistesse riikidesse saatma ning kiirkorras järelejäänud kinnipeetavate staatust üle vaatama.

Erusõjaväelased väljendasid kirjas muret jätkuva “väära” debati üle Luure Keskagentuuri (CIA) poolt minevikus rakendatud piinamise suhtes. Nad ärgitasid Obama administratsioon tegema senati luurekomiteega täielikku koostööd, et avaldada mahukas uuring CIA kinnipidamis- ja ülekuulamisprogrammide ning kinnipeetavate teistesse riikidesse ülekuulamisele saatmise kohta pärast 2011. aasta terrorirünnakuid.

“CIA endised ametnikud, kes andsid piinamisele loa, jätkavad raamatutes ja filmides oma tegevuse õigustamist ning neid toetab avalik arvamus, mis tugineb faktide asemel mütoloogiale,” seisis kirjas. “Me usume, et faktidega tutvumise korral ameerika rahvas nõustub, et piinamine ei olnud seda väärt ning rahvana ei tohiks me iial uuesti lasta oma varjuküljel võimust võtta.”

 

 

Allikad: BNS, Human Rights First

Loe tervet kirja siit.

Foto: Shane T. McCoy, U.S. Navy / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt