Guantanamo näljastreik on kestnud juba üle 50 päeva

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. märts 2013 kell 9:39guantanamoGuantanamo vangilaagris, kus siiani hoitakse 166 kunagi terrorismikahtlusega kinni võetud meest, kestab juba veebruari algusest pidevalt laienev näljastreik. Ametlikel andmetel streigivad nüüdseks juba 31 kinnipeetavat. Taolisi streike on seal ennegi tehtud, kuid mitte kunagi nii laiaulatuslikult.

 

Inimõiguslased ja ka Punane Rist on meeste elude pärast mures, sest paljud neist on kaotanud kõvasti kaalu, kolm on juba haiglas ning 11 toidetakse vägisi. Mehed ise surma ei karda, sest nad on kaotanud igasuguse lootuse kunagi koju tagasi jõuda.

 

Kui president Obama 2008. aastal võimule tuli, oli Guantanamo vangilaagri sulgemine üks tema prioriteete. Nüüd on viis aastat möödas, kuid lahendust pole ikka veel. Enamikele meestele pole esitatud kunagi ametlikku süüdistust, sest puuduvad vettpidavad tõendid. Väidetavalt on praegu laagris 100 meest, kelle kohta on olemas isegi vabastamispaberid, kuid bürokraatia tõttu ei ole võimalik neid mehi kuskile lasta.

 

Üks Guantanamo näljastreigis osalevatest meestest, kes on juba kaotanud üle 15 kilo, tegi oma juristi kaudu sellise avalduse: “Ma kardan ennast, kui ma peeglisse vaatan. Laske neil meid tappa, sest meil pole midagi kaotada. Me surime, kui Obama meid määramatuks ajaks arrestis. Austage meid või tapke meid. See on teie valik. USA peab ära võtma oma maski ja meid tapma.”

 

 

Allikad: RT näljastreigi põhjalik ülevaade, RT 2,  BBC

 

Toimetas Maarja AljasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt