Liigutav video: ligi 40 aastat süütuna vangis istunud ameeriklane mõisteti õigeks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. juuni 2015 kell 13:59ricky jackson1975. aastal toimus Clevelandis mõrv, milles mõisteti vääralt süüdi kolm sõpra. Kuigi kohtuasjas oli mitmeid vasturääkivusi, mõisteti nad siiski esialgu surma ning hiljem eluks ajaks vangi. Tänu süütute vangide õigeksmõistmisele pühendunud organisatsioonile vaadati nende kohtuasi uuesti üle ning ka USA-s kõige pikemalt süütult vangis istunu sai üle 39 aasta taas vabadusse. Istungil filmitud video näitab Jacksoni reaktsiooni, mis on täis tänulikkust ja kust puudub viha… Nagu seisab ka ühes internetis ringlevas Buddha ütluses: “Kedagi vihata on sama, kui võtta mürki ja loota, et teine inimene sellesse sureb.”

 

Ricky Jackson oli 19-aastane noormees, kui ta lavastati 1975. aastal politsei poolt süüdi Clevelandi ärimehe mõrvas. Sealt algas tema teekond, mis tõi talle tuntuse kui USA-s kõige pikemalt vangistuses viibinud süütu inimene. Jackson ning tema kaks sõpra mõisteti süüdi toona 13-aastase Eddie Vernoni tunnistuse alusel, kuigi teiste tunnistajate sõnul ei viibinud nad mõrva ajal kuriteopaigas ning neid ei sidunud roimaga ükski teine asitõend. Algselt mõisteti kolmele mehele surmanuhtlus, mis hiljem muudeti paberitöös tekkinud vea tõttu eluaegseks vangistuseks.

2011. aastal kirjutati nende juhtumist ajakirjas Scene Magazine, kus toodi välja nende kohtuasjas esinenud vead ning kaheldi Vernoni tunnistuse õigsuses. 2013. aastal tunnistas Vernon teda haiglas külastanud vaimulikule, et ta polnud 1975. aasta mõrvajuhtumi ajal viibinud isegi roima piirkonnas ning et politseinikud olid ähvarduste saatel sundinud teda andma valetunnistust Jacksoni ja Bridgemanide süüdimõistmiseks. Pärast antud artikli avalikustamist asus süütult vangistatute eest seisev Ohio Innocence Project tegelema Jacksoni õigeksmõistmisega. 2014. aastal vabastati Jackson vanglast kohtuniku käsul, pärast seda kui Vernon oli allkirjastanud vandetunnistuse, millega kinnitas, et oli varasemalt valetanud ning sunnitud politsei poolt meeste vastu tunnistama. Seadusliku lahingu tulemusel määrati Jacksonile süütult vanglas veedetud aja hüvitamiseks umbes miljon dollarit.

Vanglast vabanedes ütles Jackson, et inglise keeles ei ole olemas sõnu tema tunnete kirjeldamiseks. Tema sõnul võivad paljud inimesed eeldada, et ta peab Vernoni vastu vimma, kuid tegelikkuses nii pole: ta oli toona vaid laps, keda hirmutati ja manipuleeriti politsei poolt. Kuigi Jackson on ametlikult USA-s kõige kauem vangis olnud süütuksmõistetu ning tema lool oli pärast pikka ebaõiglust õnnelik lõpp, pole tema saatus kuigi haruldane. Riikliku õigeksmõistmiste registri kohaselt on alates 1989. aastast toimunud ligi 1500 vääralt vangistatu õigeks mõistmist, kuid täpselt pole teada, kui paljud on veel trellide taga kuritegude eest, mida nad pole sooritanud.

 

Allikad: The Telegraph, CBS News, Upworthy

Foto: nbcnews.com

 

Toimetas Allar Pajuste

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt