Dokumendid väidetava CIA vangla kohta Poolas avalikustatakse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2013 kell 13:58Postimees kirjutab, et Poola Raadio sõnul teeb Poola valitsust rahutuks Euroopa Inimõiguste Kohtu otsus avalikustada dokumendid, mis on seotud USA Luure Keskagentuuri (CIA) väidetava salavangla asumisega Poolas.

Justiitsminister Jarosław Gowin ütles täna Poola raadiole, et kohtu eile õhtul avalikustatud otsus häirib teda väga ning et see on oht Poola julgeolekule.
Poola riigiprokurörid palusid ajapikendust, et uurida CIA salavanglate olemasolu. Juurdlus oleks pidanud jõudma lõpule veebruaris.

Saudiaraablane Abd al-Rahim al-Nashiri esitas kohtule kaebuse 2011. aasta mais, väites, et teda hoiti Poolas CIA vanglas 2002. ja 2003. aastal. Tema advokaat Mikołaj Pietrzak väidab, et Poola võimud venitasid uurimisega, sest kartsid, et selle tulemused valmistavad riigile piinlikkust.

Oletatavasti näitavad avalikustamisele kuuluvad andmed seda, kuidas Poola üritas vältida teatud dokumentide esitamist.

Täna avalikustas vabaühendus Open Society Justice Initiative raporti teabega, mis on hangitud CIA salavanglate programmi kohta. Väidetavalt oli sellega seotud 25 Euroopa riiki, 14 Aasia riiki ja 13 Aafrika riiki, kus hoiti ja mõnikord piinati terrorismis kahtlustatavaid.

Euroopas olid raporti andmeil programmiga seotud Rumeenia, Leedu ja Poola, aga ka Saksamaa, Horvaatia ja Suurbritannia.

Ameerika Ühendriikide saatkonna esindaja Varssavis keeldus kommentaaridest, kuna tegu on eriteenistusega seotud julgeolekuküsimustega, vahendab Reuters.

Endine USA president George W. Bush ütles 2006. aastal, et CIA-le kuulusid erinevad kinnipidamisasutused ka väljaspool riigi territooriumit, kuid Washington ei ole avaldanud, kus nad asusid või mida seal tehti.

Allikad: Postimees, Reuters

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt