Uudiseid Soomest: IMF andis nõu, kuidas kiirendada majanduskasvu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2014 kell 12:10IMF andis Soomele majanduskasvunõu

Kuna IMF prognoosib Soome majanduse kasvuks tänavu ainult 0,3%, siis pakuti lisaks majandusolukorra analüüsile ka võimalikke lahendusi majanduskasvu kiirendamiseks. Kui laiemas plaanis eeldatakse mastaapseid struktuurimuudatusi, mis ulatuksid avalikust sektorist ka erasektorisse, siis näiteks konkreetsete sammudena peaks IMF-i hinnangul lisama elamispindu, elavdama tööjõuturgu, tõstma pensioniiga ja lisama jaekaubandusse konkurentsi efektiivsuse tõstmiseks.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Tamperes on säilinud 20 aastat vanad grafitipinnad

Tamperes on Pispala vanal tehasekrundil ehk nii kahe endise tehase ümber, seintel kui ka sees säilinud 20 aastat vanad grafitipinnad Pispalan Fame, mida ei ole kahekümne aasta jooksul puhastatud ja seega on kõik sinna kahe kümnendiga lisatu endiselt alles ja näha. Selline omalaadne grafitimuuseuminähtus on ainulaadne mitte ainult Soomes, vaid ka Euroopas. Uudistesse jõudsid need grafitid tänu uuele planeeringule, mille alusel peaks vanade tehaste asemel kerkima uusehitised.

Allikas: YLE

 

Täikadel on Soomes jälle tekkinud järjekorrad

Helsingis on täheldatud jälle uut kirbuturubuumi. Järjekorras peab ootama nii müügipinna saamist kui ka siseruumides korraldatavate turgude puhul koguni turule ostlema pääsemist.

Allikas: Metro

 

Soomes plaanitakse õllemüügile uusi piiranguid

Kui alkoholiseadusandlus ei taha Soomes kuidagi kuumadest, aga venima hakanud aruteludest hoolimata karmimaks muutuda, siis nüüd on ametkondade järgmine katse midagi ette võtta suunatud kaubanduse meelehärmiks õllemüügi piiramisele.

Eelkõige on kõne all õlle müügiaja piiramine – kui praegu saab õlut osta 9–21, siis näiteks lõpetataks vastavalt uutele plaanidele õlle müük jaekaubanduses reedel ja laupäeval juba kell 18 ning ka pühapäeval võib õlle saadavus jaekaubandusest muutuda piiratumaks.

Kaubanduse sõnul oleksid nende plaanide elluviimisel karmid tagajärjed paljude väiksemate kaupluste eluspüsimisele ja jaekaubanduses olevatele töökohtadele.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Soomes on aina raskem peresid luua

Soomes kasvab lastetute arv pidevalt, kuna üksikutel noortel naistel ja meestel on aina raskem üksteist paarisuhteturul leida ja seega ka peresid luua. 20–29 aasta vanused naised on nimelt ülekaalus linnades ja mehed taas maal ning käärid selles aspektis muutuvad aina karmimaks. Geograafiliselt on aga selge pilt see, et mida enam põhja ja itta, seda suurem on meeste osakaal. Nende trendide tulemusel on aga tekkinud olukord, kus 1990-ndatel oli 40-aastastest naistest 15%, aga nüüd juba 21% lasteta. Meeste osas on samad näitajad 25% ja 30%.

Allikas: Helsingin Sanamot

 

Foto: ts.fi

 

Toimetas Ain Hinsberg *

*Igal esmaspäeval teeb möödunud nädalal meie naabreid (Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Rootsi) enim kõnetanud uudistest kokkuvõtte turismi-teadjamehest läänemereruumi-poliit, EHTE (Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli) arendus- ja uuringute osakonna juhataja ning õppejõud Ain Hinsberg.

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt