Uudiseid Soomest: Tuumaenergia lõhub valitsust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2014 kell 13:351225092Tuumaenergia lõhub valitsust

Soomes on valitsuses olevad rohelised eesotsas nende keskkonnaministriga astunud välja uue Fennovoima  tuumajaama plaanide vastu, kuna nende hinnangul on selle hanke andmine Venemaale ehk Rosatomile mitte enam Soome energia-, vaid Venemaa geopoliitika. Samuti rõhutavad rohelised, et Soome seaduste kohaselt ei olegi tegelikult võimalik praegu plaanitud suurusega osalust selles projektis välisomandusse anda.

Kuigi kogu hange on läinud uuesti parlamenti menetlusse juba antud loa muutunud tingimustele vastavaks ülekinnitamiseks, on rohelised seda meelt, et tegemist on täiesti uue loa andmisega, mis aga ei vasta valitsuskoalitsiooni kokkulepetele ning seetõttu ähvardavad rohelised koguni valitsusest välja astuda.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Soome muusikaauhindade jagamisel tegi puhta töö räppar

Soome muusikaauhindade aastagala Emma Gaala 2014 oli kohati sõna otseses mõttes ühemehe-show, kuna puhta töö tegi räppar Cheek, võttes koguni viiendiku auhindadest. Auhindade jagamine hakkas artistile tunduma juba spordisooritusena, kuna ta pidi laval auhinda vastu võtmas käima kokku viis korda.

Allikas: City.fi 

Helsingi lisab linna grafitipinda

Helsingi linn on otsustanud järgmiseks suveks lisada grafitipindu ehk pakkuda välja kolm uut avalikku pinda just grafitite jaoks. Seega annab linna tänavakunsti kätte kokku 11 pinda. Samal ajal on kas siis selle projekti mõjul või mingi muu trendina avalik seinade ja muude pindade sodimine grafiti ja tagide nime all Soome pealinnas vähenemas, kuid ikkagi kulub puhastustöödele aastas umbes 200 000 eurot.

Allikas: Helsinki Times

 

Soome konkurentsivõimega on midagi juhtunud

Erinevalt muust Euroopast ei ole Soome majandus hakanud kriisist kosuma. Selle põhjuseks ei saa enam tuua suhtelisi hetketendentse, vaid tegu paistab olevat põhjapanevat laadi probleemidega, mis tunduvad süvenevat. Üks selge indikaator on, et töökohti lisab küll avalik sektor, kuid erasektoris tööpaikade arv väheneb ning toimub selge töökohtade nihe suurettevõtetest väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetesse. Finantssektori osas tekitab muret aga Soome pankade vähene efektiivsus ja tootlikkus.

Lahendustest pakutakse välja avaliku sektori struktuurireformi ja kulusääste ning ettevõtluse suunas maksude tõstmisest hoidumist või kui seda peaks tegema, siis tuleks need vähemalt suunata kinnisvarale, kuna nii oleks pidurdav mõju majanduse dünaamikale kõige väiksem.

Allikas: Taloussanomat

 

Helsingis suureneb metrookasutajate arv

Eelmisel aastal tehti metroos uus reisirekord – 63,5 miljonit reisi ehk kasvu oli aastas pool miljonit. Kasvu põhiargumentideks on metroo ja linnaruumi arengu plaanimise sünergia, ööliiklus, tihe graafik ja reisijate kõrge rahuolu teenusega. Samas on hakanud langema trammide kasutajate arv.

Allikas: Yle.fi

 

Foto: MTV

 

Toimetas Ain Hinsberg *

*Igal esmaspäeval teeb möödunud nädalal meie naabreid (Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Rootsi) enim kõnetanud uudistest kokkuvõtte turismi-teadjamehest läänemereruumi-poliit, EHTE (Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli) arendus- ja uuringute osakonna juhataja ning õppejõud Ain Hinsberg.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.