Zimbabwe plaanib kasutusele võtta kullaga tagatud digitaalse valuuta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. mai 2023 kell 17:23Foto: Pixabay (hamiltonleen) + Wikimedia Commons (Mangwanani) + Canva

Kohaliku valuuta jätkuv volatiilsus sunnib Zimbabwe keskpanka kasutusele võtma kullaga tagatud CBDC – uue digivaluuta kullaga sidumine peaks riigile tagama vajaliku rahalise stabiilsuse.

 

Zimbabwe keskpank (RBZ) on Sunday Maili raporti kohaselt kullaga tagatud digitaalse valuuta turule toomisele väga lähedale jõudnud. Uus digiraha peaks toimima Aafrika riigis tunnustatud valuutana. Sellise sammu peamiseks põhjuseks on kodumaise valuuta – Zimbabwe dollari (ZWL) – hiljutine tugev volatiilsus: see on aprillis USA dollari suhtes tohutult odavnenud.

 

Inflatsioonimäär üüratu 87 protsenti

Riiki vaevab ka kõrge aastane inflatsioonimäär. Kuigi see on viimastel kuudel langenud, jääb inflatsioonimäär siiski märkimisväärse 87 protsendi kanti.

Uue digitaalvaluuta kullaga sidumine peaks tagama valuuta vajaliku stabiilsuse, mille garantiiks on keskpangas hoitavad kullavarud.

Riik on juba kaalunud digitaalsele valuutale üleminekut kõrgete inflatsioonimäärade tõttu – toona võeti siht krüptovaluutadele nagu Bitcoin jmt.

Kuna krüpto ametlikust kasutuselevõtust ei tulnud midagi välja, hakkab Aafrikas üha rohkem inimesi kasutama detsentraliseeritud digitaalseid valuutasid. Lisaks näitavad hiljutised aruanded, et plokiahela rahastamine on praegu tõusuteel kogu Mustal Mandril.

 

Nigeeria käivitas oma eNaira 2021. aastal

Tokenid on riigi kullavarudega tagatud elektroonilise raha vorm, mida hoiab keskpank. Zimbabwe keskpank soovib, et Zimi dollareid omavad inimesed saaksid vahetada oma raha kullaga tagatud raha vastu, et aidata neil kaitsta end kohaliku valuuta volatiilsuse eest.

Aasta tagasi oli 1 USA dollar väärt umbes 150 Zimbabwe dollarit ja nüüd on Investing.com andmetel väärt rohkem kui 1000 Zimbabwe dollarit. Riik arveldab nii Zimbabwe dollari kui ka USA dollariga.

Eelmise aasta augustis teatas RBZ, et kavatseb luua keskpanga digitaalse valuuta. Teised Aafrika riigid on samuti uurinud CBDC võimalusi, näiteks Nigeeria käivitas oma eNaira 2021. aasta oktoobris.

 

Allikad: sundaymail.co.zw, coindesk.com, btc-echo.de

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt