Venemaa keskpank plaanib katsetada kontrollühiskonna CBDC ehk digitaalse rubla süsteemi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. jaanuar 2023 kell 14:02Pilt: ekraanikuva / cointelegraph.com

Samal ajal kui peavoolumeedia ja valitsused väidavad oma kergeusklikule rahvale, et Ida ja Lääne vahel käib sõda, on nii Ida kui ka Lääs üheaegselt lansseerimas digitaalset valuutat, et viia oma rahvastik täielikku kontrollühiskonna alla. Programmeeritav digitaalne valuuta on seotud iga inimese planeeritava digitaalse identideediga (digi-ID), mis näitab süsteemile isiku kõiki andmeid, käitumisharjumusi jne. See tähendab, et kui näiteks digi-ID kohaselt on mõni isik vaktsiinivastane, siis saab tema digitaalsele valuutale seada piirangud või konto täielikult kinni panna. Digitaalset rubla arendatakse samaaegselt digitaalse dollari ja digitaalse euroga.

 

Venemaa keskpank (CBR) on välja toonud kaks võimalikku mudelit keskpanga digitaalse valuuta (CBDC) arendamiseks rahvusvaheliste maksete jaoks. Ärilehe Kommersant esitluse kohaselt uurib keskpank alates 2023. aasta esimesest kvartalist kahepoolseid seoseid teiste kodumaiste CBDC-dega või jagatud platvormiga, mis toetab mitut CBDC-d.

2021. aastal avaldas Rahvusvaheline Arvelduspank (BIS) aruande CBDC või multi-CBDC (M-CBDC) kasutamise võimaluste kohta piiriüleste maksete jaoks, milles kirjeldatakse kolme mudelit.

Juba on käimas mitmed piiriülesed CBDC katsed, millest kõige arenenum on MBridge, mis hõlmab BIS-i innovatsioonikeskust ning Hiina, Hongkongi, Tai ja AÜE keskpankasid.

Venemaa Finantsinnovatsiooni Assotsiatsiooni juht ütles Kommersandile, et Hiina on algatuse kõige tõenäolisem esimene partner tehnoloogilise ja poliitilise valmisoleku tõttu.

Venemaa Pankade Assotsiatsiooni asepresident Aleksei Voilukov ütles, et tõenäoliselt ei paranda digitaalrubla lähitulevikus Venemaa piiriüleste maksete probleeme, sest piloodid saavad toimuda ainult sõbralike riikidega, mis on tehniliselt selleks valmis.

Vahepeal, novembris, alustas CBR põhjalikumat konsultatsiooni digitaalsete varade ja tokeniseerimise teemal, välja arvatud krüptovaluutad.

Keskpankade digitaalseid valuutasid (CBDC) arendavad praegu kõik suured jõud nii idas kui ka läänes, sest tegelik sõda käib ainult rahva ja valitsuse vahel. Edward Snowdeni hinnangul võtavad keskpankade digivaluutad meie tuleviku pantvangi.

 

Allikad: ledgerinsights.com, cointelegraph.com

 

Toimetas Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt